استاندار کرمان با بیان اینکه استان باید از باور همه کاره بودن دولت در اقتصاد خارج شود، گفت: دولت فقط به نظارت و سیاستگذاری ها بپردازد و اجرا به بخش خصوصی واگذار شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان،"محمدمهدی فداکار" در هفتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع بررسی مشکلات تامین اجتماعی در حوزه تولید افزود: دولت باید شرایط را تسهیل، فرآیندهای پیچیده را اصلاح و فرآیندهای غیرضرور را حذف کند و در اجرای فعالیت های اقتصادی دخالت نکند تا کار بهتر پیش رود. وی ادامه داد: اقتصاد استان با وجود همه ظرفیت ها، بر پایه معادن است و تنوع بخشیدن به اقتصاد استان یک ضرورت محسوب می شود.

فداکار، اظهار کرد: بخش خصوصی کرمان خیلی خوب است و ما آماده ایم که به اجرای طرح ها و برنامه های اقتصادی آنها کمک کنیم. استاندار کرمان با بیان اینکه بعضی مسائل در کسب و کارها مصیبت ایجاد می کند، بیان کرد: یکی از این گرفتاری ها مربوط به مجوزهایی است که محیط زیست باید ارائه کند و البته توسعه نباید قربانی محیط زیست شود و برعکس این قضیه نیز صادق است. وی ادامه داد: استان با وضعیت فعلی ممکن است در بخش هایی رشد کند اما در مجموع توسعه نخواهد یافت که باید همه دستگاهها و نهادها به ویژه دستگاه های قضایی و نظارتی پای کار باشند تا این توسعه ایجاد شود.

 توسعه استان از زیرساخت ها پیشی گرفته است

رئیس اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست به بیان فعالیت ها و اقدامات انجام شده توسط اتاق کرمان پرداخت و افزود: مدل توسعه اقتصادی استان را با تکیه بر نیازهای20 سال آینده طراحی کرده ایم و با توجه به اینکه پروژه های توسعه ای استان از زیرساخت هایی مانند آب، برق، گاز و جاده جلو افتاده، تکمیل زیرساخت ها برای توسعه استان ضروری است.

سیدمهدی طبیب زاده گفت: به همین منظور همایش فرصت های سرمایه گذاری استان تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد تا بتوان پروژه های زیرساختی استان را معرفی و سرمایه گذاران را جذب کنیم. وی ادامه داد: دیدگاه های روشن استاندار کرمان در مورد تولید و بخش خصوصی را دیده ایم و شنیده ایم و امیدوار به حمایت های بیشتر ایشان از تولید استان هستم.

طبیب زاده، همچنین ضمن قدردانی از تلاش ها و دلسوزی های رئیس کل دادگستری استان برای حمایت از تولید، اظهار کرد: یدالله موحد تسلط کافی به تولید داشت و با از خودگذشتگی هایی که انجام داد مایه دلگرمی بخش خصوصی و تولید در استان بود که امیدواریم رئیس کل فعلی دادگستری کرمان نیز که به حسن خلق و صبوری معروف است، از تولید نیز حمایت ویژه داشته باشند. رئیس اتاق کرمان در رابطه با مسائل حوزه تامین اجتماعی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی به دلیل انحصاری بودن و رقیب نداشتن، هر فعالیت دلخواهی را انجام می دهد که البته در برنامه پنجم توسعه از انحصار خارج شدن این سازمان مطرح شده بود که اجرا نشده است. وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد تنها هدف سازمان تامین اجتماعی کسب درآمد است که باید برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی در این حوزه تلاش کرد و مصوبات شورای استانی در سطح ملی مطرح و پیگیری شود.

 رئیس اتاق کرمان مشاور امین دستگاه قضا بود

در ادامه این نشست مدیرکل امور استان‌ها و سازمان‌های تابعه معاون اول قوه قضاییه گفت: ظرفیت دستگاه قضا در دهه اخیر به ویژه پنج سال گذشته برای حل مشکلات اقتصادی، رفع موانع و جهش تولید و پشتیبانی از مدیران سخت کوش تولید به کار گرفته شده است.یدالله موحد، افزود: در استان کرمان ریل گذاری خوبی اتفاق افتاده و سیدمهدی طبیب زاده رئیس اتاق کرمان با اتکا به تجربیات، دانش، خلاقیت و ابتکاری که داشت به عنوان مشاور امین، دلسوز و راهگشا برای بنده در سمت رئیس کل دادگستری کرمان بود. وی تصریح کرد: در بسیاری از زیرساخت های استان و تکمیل برخی پروژه ها مانند پایانه مسافربری کرمان، صاروج پارس  و... اگر مساعدت دستگاه های قضایی نبود، مشکلات حل نمی شد و همچنان پروژه ها نیمه تمام باقی می ماند. رئیس کل سابق دادگستری استان کرمان بیان کرد: چهار نفر از مدیران ارشد قضایی استان پیگیر حل مسائل قضایی فعالان اقتصادی بودند و جلسات بسیاری در قالب کمیته حمایت قضایی از تولید در اتاق کرمان و دادگستری استان برگزار شد.

اتاق کرمان یکی از اتاق های تاثیرگذار کشور است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اتاق کرمان یکی از اتاق های مهم و تاثیرگذار کشور است و یک ظرفیت محسوب می شود که باید از فعالیت های کارشناسی و علمی و پیشنهادات کارگشای این مجموعه استفاده شود. محمدرضا پورابراهیمی، خاطرنشان کرد: برای بررسی و تحلیل وضعیت کنونی استان در حوزه های مختلف اقتصادی و ارائه راهکارها برای رسیدن به شرایط مطلوب نشستی با استاندار و رئیس کل دادگستری استان برگزار شود تا با شناخت بیشتر در مسیر توسعه استان حرکت کنیم.

حاکمیت نظام حامی تولیدکنندگان است

در ادامه رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: تلاش خود را برای حمایت از تولید و افزایش اشتغال در استان مضاعف خواهیم کرد و تولیدگنندگان در سطح استان بدانند که حاکمیت نظام حامی و پشتیبان آنهاست. حجت الاسلام حمیدی، افزود: امروز در کشور نیازمند افزایش تولید در هر دو بعد کمی و کیفی (دانش بنیان) هستیم و ظرفیت هایی در استان به ویژه دستگاه قضایی وجود دارد که می توان برای تولید کشور الگو باشیم. وی اظهار کرد: اگر برای بخش خصوصی و تولید مانع تراشی نشود و حمایت های لازم صورت گیرد، آنها کار را پیش می برند.

گفتنی است در این نشست رئیس کمیته بیمه کمیسیون بیمه، بانک و مالیات اتاق کرمان به بیان مسائل و مشکلات بخش خصوصی در حوزه تامین اجتماعی پرداخت.

در پایان این نشست از یدالله موحد رئیس کل سابق دادگستری کرمان و سیدمصطفی آیت الهی موسوی معاون عمرانی استاندار کرمان به پاس تلاش های ایشان در شورای گفت و گو قدردانی شد.

  • 014A2279
  • 014A2292
  • 014A2296