وزیر جهاد کشاورزی گفت: بنا به درخواست فعالان بخش خصوصی، راه‌اندازی شورای راهبردی صادرات با هدف پیگیری مشکلات و مسائل این حوزه برنامه ریزی شده و تا هفته آینده ابلاغ می شود و همچنین صندوق های حمایتی از پسته و خرما و فعال شدن ستاد عالی پسته کشور در سطح وزارتخانه را پیگیری می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، کاظم خاوازی، در نشست با فعالان و نمایندگان تشکل‌های بخش کشاورزی استان کرمان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آسیب های وارد شده به بخش کشاورزی افزود: اگر چه شورای پول و اعتبار در این شرایط دیر ورود کرد اما پس از بررسی های صورت گرفته، قرار شد به فعالان پنج رسته در بخش کشاورزی تسهیلات لازم اعطاء شود و برای استمهال پنج ساله تسهیلات قبلی نیز تمهیداتی صورت گیرد. وی ادامه داد: تهیه نقشه و الگوی کشت در استان کرمان با توجه به کم آبی حاکم بر این منطقه ضرورت دارد و باید کشت هر درخت یا هر محصول با کمترین ریسک و بیشترین بهره‌وری تعیین شود.

خاوازی اظهار کرد: برنامه‌ریزی به منظور اجرای الگوی تولید محصولات کشاورزی برای کشت پاییزه در حال تدوین است که بیش از ۹۰ درصد مطالعات این برنامه الگویی انجام شده و با این الگو تثبیت کشت در سطح کشور رقم خواهد خورد. وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به تولید بذر هیبریدی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به ۱۸ شرکت مجوز ورود به تولید بذر هیبریدی داده شده که در حال حاضر ضریب خود اکتفایی ما در تولید این بذر دو درصد است که پیش بینی شده تولید بذر به 20 درصد برسد.

وی با اشاره به درخواست رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در زمینه تفویض برخی اختیارات به استاندار و مدیران استان کرمان در تصمیم گیری ها بیان کرد: باید میزان تفویض اختیار درخواستی و مورد نیاز شفاف و با جزئیات مطرح شود تا ما بتوانیم به آنها در این زمینه کمک کنیم. خاوازی در رابطه با صنعت بزرگ دام و طیور کشور نیز تصریح کرد: حدود ۸۰ میلیون تن نهاده به صنعت دام و طیور داده می‌شود که از این میزان حدود ۱۵ میلیون تن آن شامل ذرت و سویا وارداتی است و این موضوع به دلیل تحریم ها مسائل بسیاری را برای کشور ایجاد می کند. وی با بیان اینکه بانک مرکزی ارزش واردات نهاده های دامی را همسطح با ارزش واردات دارو در نظر گرفته است، افزود: بزودی لاین تولید مرغ را با شرایط ویژه راه اندازی خواهیم کرد به طوری که وزن هر قطعه مرغ بیشتر از یک کیلو و 800 گرم نخواهد بود.

رئیس اتاق کرمان در ادامه این نشست درخواست فعالان بخش خصوصی را در مورد راه اندازی قانونی دو صندوق حمایت از خرما و پسته  استان کرمان برای شرایط خاص و حساس مطرح کرد و گفت: عضویت برخی شخصیت های قانونی در این صندوق ها از جمله محدودیت های ایجاد آنهاست که امیدواریم این محدودیت ها برداشته شود. سیدمهدی طبیب‌زاده، به وضعیت پسته در استان کرمان اشاره و بیان کرد: هم ‌اکنون در انبارها از سال گذشته محصول وجود دارد و با توجه به محصول امسال در فصل برداشت، شاهد انباشت پسته در انبارها خواهیم بود که با توجه به افزایش نرخ دلار و ثابت ماندن نرخ خرید و فروش پسته، تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول با مشکلات بسیاری روبرو می شوند که باید در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود.

وی بر صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: باید برای تامین نقدینگی مورد نیاز بخش کشاورزی به ویژه صادرات این محصولات تدابیری در نظر گرفت زیرا متاسفانه کشاورزی در مباحث صادرات کمتر مورد توجه قرار گرفته و این در حالی است که صادرات محصولات کشاورزی بسیار ارزآور است که باید بانک کشاورزی در بحث صادرات همکاری لازم را داشته باشد.

طبیب زاده، در بخش دیگری به توسعه گلخانه ها با توجه به کمبود آب و بازدهی بیشتر تاکید و تصریح کرد: حدود 25 درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی فقط به دلیل حفظ مالکیت توسط کشاورزان است اما هیچ بهره‌برداری از آن صورت نمی‌گیرد که اگر این آئین نامه‌ها اصلاح و مالکیت کشاورزان بدون سبز بودن زمین‌هایشان حفظ شود، در مصرف آب صرفه جویی خواهد شد. رئیس اتاق کرمان با اشاره به آغاز تولید بذر در استان کرمان، اظهار کرد: تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی، تاخیر در ورود بذر و گرانی بذرها به دلیل افزایش قیمت ارز، باعث شده که آسیب جدی به کشاورزی در جنوب استان وارد شود. وی درخواست حضور نماینده وزارت کشاورزی در ستاد تنظیم بازار و معاف شدن محصولات کشاورزی از قوانین پیمان سپاری ارزی به دلیل شرایط سخت بازگشت ارز حاصل از صادرات و باقی ماندن صادرکنندگان خوشنام در این حوزه را مطرح کرد.

در ادامه این نشست مسائل و مشکلات بخش کشاورزی استان کرمان از سوی مدیران کل جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، نایب رئیس اتاق کرمان، روسای کمیسیون های کشاورزی و بیمه، بانک و مالیات اتاق کرمان، مدیرعامل اتحادیه مرغداران استان و نایب رئیس انجمن گلخانه داران جنوب استان  مطرح شد.

از جمله مشکلات و پیشنهادهای مطرح شده از سوی نمایندگان بخش خصوصی کشاورزی استان در این نشست می توان به مشکل کمبود نقدینگی و پرداخت نشدن یارانه تسهیلات و پیشنهاد امهال تسهیلات دریافت شده صادرکنندگان و تولیدکنندگان و شتاب بخشیدن در پرداخت یارانه تسهیلات کم بهره؛ مشکل آسیب به زنجیره ارزش تولید محصولات کشاورزی و دامپروری و پیشنهاد وضع هر گونه عوارض صادراتی یا محدودکننده یا قوانین جدید با نظر تشکل های بخش خصوصی، تقویت دیپلماسی اقتصادی و بازرگانی در کشورهای هدف، تعیین یک مسیر عبور اختصاصی برای تردد کامیون های محصولات کشاورزی فساد پذیر در گمرکات کشور و اجازه ورود کامیون های ایرانی تا مقصد به کشورهای همجوار، اشاره کرد.

همچنین مشکل تامین نهاده های محصولات کشاورزی و کیفیت آنها و پیشنهاد تخصیص ارز حمایتی برای واردات نهاده های تولید و تفویض کامل اختیار نظارت بر کیفیت نهاده های کشاورزی به سازمان های جهاد کشاورزی استان؛ مشکل تاخیر در ورود خرید تضمینی و خسارت وارد شده به تولیدکننده محصولات کشاورزی و پیشنهاد خرید تضمینی به موقع محصولات کشاورزی با برنامه ریزی قبلی نیز مطرح شد.

در ادامه پایین بودن ضریب مکانیزاسیون و فرسودگی ماشین آلات موجود و تقویت مکانیزاسیون کشاورزی با تامین هزار دستگاه تراکتور در سال جاری؛ تعیین یک نماینده از بخش خصوصی استان برای پیگیری مطالبات بخش کشاورزی در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق نماینده تام الاختیار وزارت جهاد کشاورزی، عدم وجود الگوی کشت فراگیر و حمایت اعتباری از اصلاح اجرای الگو و روش کشت با تخصیص یارانه تسهیلات؛ تامین نشدن به موقع نقدینگی مناسب و تقویت صندوق حمایت از بخش کشاورزی موجود در استان و حمایت از تاسیس صندوق های تخصصی پسته و خرما، از جمله مشکلات و پیشنهادهای مطرح شده در این نشست بود.

نارسایی عملکرد بیمه محصولات کشاورزی و اصلاح ساختار بیمه محصولات کشاورزی و دامپروری از بیمه هزینه به بیمه درآمد؛ عدم امکان همکاری به صورت مشارکت مراکز تحقیقاتی و فعالان بخش خصوصی؛ عدم تامین و توزیع به موقع نهاده های دامی و کاهش چشمگیرتولید محصولات و رسیدگی به مشکلات ارزی و تعیین تکلیف ارز نهاده های دامی، بازگشایی ال سی های جدید برای تامین نهاده های دامی به قید فوریت، ساماندهی روند توزیع نهاده های دامی در سامانه بازارگاه بر اساس نیاز واقعی استان، نظارت بر روند بارگیری و حمل و نقل نهاده های دامی از مبادی وردی به دلیل افزایش بی رویه کرایه حمل و تفویض اختیار مدیریت توزیع 35 درصد از موجودی انبارهای پشتیبانی امور دام داخل استان به سازمان های جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان از جمله مشکلات و پیشنهادات حوزه دام و طیور مطرح شده بود.

عدم تعیین قیمت های مصوب در زنجیره تولید گوشت مرغ بر اساس هزینه های واقعی و تاخیر در اعلام قیمت، تهدید تعطیل شدن اکثر کارخانجات خوراک دام به دلیل نداشتن موارد اولیه و محدودیت های نقدینگی از سایر مشکلات مطرح شده است.

  • 014A4974
  • 014A4979
  • 014A4982

Simple Image Gallery Extended