طي آئيني، تفاهم نامه احداث 120 مدرسه با مجموع 720 کلاس درس در استان، بين اتاق كرمان، موسسه خیریه مهر گیتی و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، در این آئین نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان، ضمن قدردانی از اقدام ارزشمند و بزرگ خیران و فعالان اقتصادی برای مشارکت در ساخت این مدارس گفت: فردی که ساخت مکان خیر و عمل نیک انجام می دهد به ازای تک تک افرادی که در این مکان ها تربیت می شوند، خیرات و برکات دریافت می کند. حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی افزود: ساخت یک مدرسه به معنای جریان انسان سازی پویا، فعال و ادامه‌دار است اما فردی که آن را می‌سازد به واسطه تربیت انسان ها در این مجموعه، از این مدرسه بالاتر و والاتر است. وی اظهار کرد: اتاق بازرگانی کرمان فعالیت های ارزشمندی انجام داده و بستر را در زمینه های مختلف فراهم کرده که این موضوع مسیر را برای فعالیت همه خیران هموار می کند.

پیشنهاد راه اندازی پنجره واحد ویژه احداث مدارس توسط خیران مدرسه ساز

رئیس اتاق کرمان نيز در این آئین با اشاره به اینکه فعالان اقتصادی همیشه در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود در صحنه حاضر بوده‌اند، گفت: اتاق کرمان در اتفاقات اخیر مانند شیوع ویروس کرونا با همت فعالان اقتصادی فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داد که به گفته مدیران دانشگاه علوم پزشکی کرمان، این اقدامات در سطح کشور بی نظیر بوده است. سیدمهدی طبیب زاده، افزود: با همت فعالان اقتصادی استان کرمان، پس از زلزله کرمانشاه اولین مدرسه در یکی از روستاهای زلزله‌زده این استان افتتاح شد و همچنین پس از سیل سیستان و بلوچستان، مدرسه‌ای در منطقه کنارک در حال ساخت است که امیدواریم تا آغاز سال تحصیلی جدید به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: در انجام مسئولیت های اجتماعی هیچ رسالتی مهمتر از امید بخشیدن به دانش آموزان، آموزش و مدرسه سازی نیست زیرا در این زمینه در شرایطی قرار داریم که سرانه فضای آموزشی کرمان کمتر از میانگین کشوری است. طبیب زاده، ضمن قدردانی از خیران موسسه خیریه مهرگیتی که فعالان اقتصادی استان را در ساخت مدرسه همراهی می‌کنند، خاطرنشان کرد: این موسسه تاکنون 377 مدرسه خوب و مدرن در کشور احداث کرده و مدیران این مجموعه توانسته‌اند اعتماد فعالان اقتصادی و خیران را جلب کنند که با احداث 120 مدرسه در کرمان، مدارس ساخته شده توسط این موسسه به 500 مدرسه خواهد رسید.

رئیس اتاق کرمان ادامه داد: اتاق کرمان در احداث 120 مدرسه از نظر تامین مالی و انجام سایر فعالیت‌ها مسئولیت‌های سنگینی را پذیرفته که امیدواریم وزارت آموزش و پرورش، پیمانکاران این طرح را از نظر نقدینگی تامین کند و اوراق مشارکت و خزانه به آنها ندهد. وی گفت: امیدواریم محوطه سازی و دیوار کشی مدارس که بر عهده آموزش و پرورش است با تاخیر انجام نشود و بتوان پس از پایان کار پیمانکاران، این مدارس هر چه زودتر به بهره برداری برسند.

طبیب زاده، با بیان اینکه خیران مدرسه‌ساز از روند کند اجرای برخی فعالیت ها در مسیر احداث مدرسه گلایه‌مند هستند، بیان کرد: پیشنهاد می شود پنجره واحد ویژه احداث مدارس توسط خیران مدرسه‌ساز راه‌اندازی شود تا به انجام فعالیت ها سرعت بخشد. رئیس اتاق کرمان در بخش دیگری گفت: از دیگر فعالیت های ضروری در استان که با پشتوانه خیرین و فعالان اقتصادی می تواند انجام شود، احداث مرکز تشخیص سرطان و تجهیز آن است.

   درخواست پرداخت اعتبار نقدی به پیمانکاران برای سرعت بخشیدن به احداث مدارس

در ادامه عضو هیات رئیسه اتاق کرمان با اشاره به اینکه میزان استاندارد سرانه فضای آموزشی در جهان برای هر دانش آموز به طور میانگین 8 متر و 30 سانتیمتر است در حالی که این سرانه در کشور ما كمتر از سه مترمربع است، بیان کرد: در استان کرمان این سرانه 4 متر و 90 سانتیمتر و در شهر کرمان کمتر از 4 مترمربع است. آرش علوی، افزود: در 11 شهرستان استان کرمان متوسط سرانه فضای آموزشی ما کمتر از میانگین کشوری است و در مجموع استان کرمان در حال حاضر 215 هزار مترمربع کسری فضای آموزشی وجود دارد.

وی اظهار کرد: از مجموع 7 هزار و 800 مدرسه استان بیش از 25 درصد مدارس در شرایط تخریب هستند و در حال حاضر بیش از 500 مدرسه کمبود داریم. علوی، در ادامه به ذکر مواردی برای ساخت بهتر 120 مدرسه در این طرح پرداخت و گفت: اجرای معافیت های مالیاتی، پرداخت اعتبار به صورت نقدی از سوی دولت به پیمانکاران برای سرعت بخشیدن به روند احداث این مدارس، واگذاری برخی املاک تجاری دارای توجیه اقتصادی آموزش و پرورش و کسب درآمد از آنها، در نظرگرفتن حد نصاب هایی برای اختصاص میزان فضای آموزشی متناسب با  تراکم جمعیتی هر منطقه، حمایت از نامگذاری نام مدارس به نام درخواستی خیران متقاضی این طرح و تکمیل تاسیسات زیربنایی مدارس بلافاصله پس از احداث مدارس، می توانند به ساخت مدارس با کیفیت و استاندارد سرعت بخشند.

مدرسه محل اوج انسان هاست

در ادامه نیز مدیرعامل موسسه خیریه مهرگیتی، با اشاره به اینکه مدرسه محل اوج انسان هاست، گفت: با توجه به تجربه کسب شده پس از 42 سال معلم بودن، معتقدم در مدرسه استانداردهاي دانش آموزان از نظر ذهنی، علمی و عاطفی رشد می‌کنند زیرا معلمان دغدغه سایر مسائل از جمله گرم و سرد بودن فضای آموزشی را ندارند و به دنبال شیوه های نوین آموزش می روند. زهرا گیتی‌نژاد افزود: در مدرسه استاندارد استعداد دانش آموزان شکوفا می شود، آنها دیده می شوند و از نظر عاطفی رشد می کنند.

وی ادامه داد: خیران مدرسه ساز فقط مدرسه نمی سازند بلکه معتقدیم آنها دانش آموزان را نیز می سازند و این بچه ها از خیران الگو می گیرند. گیتی نژاد خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی باز هم هوشمندانه عمل کردند و مسئولیت اجتماعی خود را در ساخت مدرسه سرمایه گذاری کردند که این سرمایه گذاری باعث رشد شهر و استان کرمان در سال های آینده خواهد شد.

مکان یابی احداث مدارس بر اساس تحولات جمعیتی50 سال آینده ضروری است

در ادامه این آئین معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان کرد: سال گذشته از محل صندوق ذخیره ارزی ۴۵ میلیارد تومان برای سه استان سیل‌زده کشور شامل کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اختصاص داده شد و همچنین ۴۸ میلیارد تومان برای استانداردسازی سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی برای استان کرمان تامین اعتبار صورت گرفت. مهراله رخشانی‌مهر، خاطرنشان کرد: در سال 96 کل اعتبارات تخصیصی سازمان نوسازی به کرمان 35 میلیارد تومان بوده که این رقم با روند افزایشی سالانه، سال گذشته به 158 میلیارد تومان رسیده و امسال نیز به مراتب افزایش خواهد داشت.

وی با اشاره به اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کشور گفت: باید مکان یابی مدارس انجام و براساس تحولات جمعیتی ۵۰ سال آینده این طرح اجرا ‌شود که سامانه این طرح راه اندازی و طرح مکان‌یابی مدارس با توجه به مسیر سیلاب ها، دکل های برق، انشعابات، گسل ها و... در دو استان به ‌صورت پایلوت در حال اجراست. رخشانی مهر، با بیان این مطلب که در سال گذشته خیرین مدرسه ساز حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمک کرده‌اند، افزود: با اجرای "طرح آجر به آجر" قصد داریم از شیوه‌های نو برای جذب خیرین بهره‌ بگیریم و همه مردم را در امر مدرسه‌سازی مشارکت دهیم.

گفتنی است در پایان این آئین تفاهم نامه همکاری بین اتاق کرمان، موسسه مهر گیتی و اداره کل نوسازی مدارس استان به امضا رسید و از برخی خیرین مدرسه ساز با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

  • 014A4400
  • 014A4420
  • 014A4639

Simple Image Gallery Extended