راهکارهای توسعه تجارت کرمان با عراق در نشستی با حضور رئیس اتاق مشترک ایران و عمان و دکتر سید زین العابدین شهرستانی و جمعی از فعالان اقتصادی استان بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان در این نشست با اشاره به اینکه قصد داریم برخی برنامه ها و فعالیت های اقتصادی را با همکاری چهار کشور ایران، عراق، سوریه و عمان در این کشورها انجام دهیم، گفت: با توجه به شناخت آقای دکتر شهرستانی از شرایط اقتصادی، نیازها، سلیقه و دیدگاه های مردم کشورهای عراق و سوریه، باید از وجود ایشان و فرصت پیش آمده برای معرفی بیشتر محصولات و کالاهای استان کرمان و صادرات آنها به این دو کشور استفاده کرد.

محسن ضرابی، افزود: در رابطه با قوانین، مقررات و ارائه تسهیلات در عراق و سوریه می توان از آقای شهرستانی به دلیل دسترسی به اطلاعات کافی، مشاوره و راهنمایی دریافت کرد. وی تصریح کرد: پیشنهاد شده برای آغاز همکاری ها در این زمینه تفاهم نامه هایی تدوین و به امضای دو طرف برسد تا بتوانیم توسعه صادرات کالاهای تولیدی استان کرمان را به این کشورها داشته باشیم

در ادامه این نشست سیدزین العابدین شهرستانی گفت: عراق و سوریه دو کشور جنگ زده هستند و به شدت به بازسازی و راه اندازی و تکمیل زیرساخت ها نیاز دارند. وی ادامه داد: در سوریه قرار است یک میلیون و 800 هزار واحد مسکونی احداث شود که تمامی مجموعه های وابسته به صنعت ساختمان استان کرمان به ویژه فعالان حوزه سنگ می توانند به خوبی از این فرصت استفاده کنند.

شهرستانی، خطاب به تجار و فعالان اقتصادی که قصد حضور در بازار عراق را دارند، بیان کرد: کسب سود در طولانی مدت، بسته بندی با کیفیت و زیبا، انجام تعهدات، رعایت مسائل اخلاقی در تجارت و استفاده از تسهیلات دولتی برای احداث کارخانه ها، مورد تاکید قرار گیرد تا بتوان در بازار رقابت کرد و ماند.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی با هدف توسعه تجارت با عراق، در حوزه های کشاورزی به ویژه پسته، دام و طیور، سیم و کابل، تابلوهای برق، کاشی و سرامیک، نیروگاههای خورشیدی، صنعت ساختمان، تولیدات مسی و لبنیات، پرسش های خود را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.