جغرافیا:

استان كرمان با وسعتي برابر 185675 كيلومتر مربع در جنوب شرقي ايران واقع شده و از شمال به استان های خراسان جنوبی و يزد از جنوب به استان هرمزگان و از شرق به استان سيستان و بلوچستان و از مغرب به استان فارس محدود، و از نظر وسعت اولین استان پهناور كشور است.

استان كرمان از نظر تقسيم‌بندي‌هاي اقليمي جز اقليم نيمه خشك بياباني گرم محسوب می شود و به طور كلي سه نوع اقليم خاص بر مناطق اين استان حاكم است.

آب و هوا بياباني گرم و خشك كه شامل صحراي كرمان و كوير لوت و كوه‌هاي شرق كرمان انار و رفسنجان مي شود. آب و هوا نيمه گرم در داخل آن معدل درجه حرارت ساليانه بيش از 18 درجه است و شامل ناحيه وسيعي از دامنه‌هاي شمالي كوه‌هاي لاله‌زار- بم شهداد – جلگه جازموريان – خورنق – جيرفت و كوهپايه كرمان مي شود.

در آب و هوا معتدل معدل درجه حرارت ساليان كمتر از 18 درجه است اين اقليم شامل دشت كرمان و دامنه‌هاي پست جبالبارز و سيرجان مي‌ شود. در مجموع بين حداكثر و حداقل درجه حرارت استان كرمان اختلاف زيادي وجود دارد به طوری که حداقل آن 14 درجه زير صفر و حداكثر آن 40 درجه بالاي صفر است.

جمعيت: جمعیت استان کرمان در سال1۳۹۰ و براساس آمار مرکز آمار ایران برابر با ۲٫۹۳۸٫۹۸۸ نفر است که نهمین استان پرجمعیت کشور محسوب می شود.

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
374
2284
13434
28546
12167146