اتاق بازرگانی كرمان در سال 1287 هجری شمسی با عنوان "مجلس تجارت کرمان" تاسيس و اولين هيات ریيسه اتاق متشکل از آقايان سيديحيي معين زاده، حاج آقاي محسن يزدي، حاج علي اصغر يزدي، آخوند ملايوسف، حاج معين‌التجار، معاون تجار و سيد هاشم معين‌زاده بود. این نهاد تا سال 1347 تحت نظارت روساي اداره اقتصاد آن دوران اداره شد و پس از آن تا کنون مديريت اتاق از طريق برگزاري انتخابات بين اعضای آن و در نهایت تعيين هيات ریيسه و ریيس مشخص مي‌شود. در سال 1347 هجری شمسی انتخابات این نهاد برگزار شد و محمدحسین اژدری به عنوان رییس، علی ارجمند و علی اصغر صداقت به عنوان نواب رییس، عباس اژدری به عنوان خزانه دار و جواد ابراهیمی به عنوان منشی هیات رییسه انتخاب شدند.

تصویب نام اتاق بازرگانی، صنایع و معادن

در سال 1350 پس از اصلاحاتی که در قانون تشکیل این نهاد به عمل آمد، انتخابات برگزار و محمدحسین اژدری، محمدعلی یاسایی، علی ارجمند، عباس اژدری، دکتر محمد ناصر، جواد ابراهیمی، علی اکبر توکلی، احمد ارجمند، حسین هنری و محمدعلی رشید فرخی به عنوان اعضای آن معرفی شدند که این هیات محمدحسین اژدری را به عنوان رییس انتخاب کرد. در همین سال، این مجموعه با عنوان "اتاق بازرگانی، صنایع و معادن" نامگذاری شد. در بهمن ماه سال 1353 نیز انتخابات برگزار و علی ارجمند به عنوان رییس این دوره فعالیت اتاق کرمان انتخاب شد.

پس از انقلاب اسلامی و با دگرگونی هایی که در سطوح گوناگون رقم خورد، اتاق های بازرگانی برای مدتی دوران فترت را سپری کردند و عملکرد آن شکل دیگری به خود گرفت. نخستین تغییر در امر انتخابات بود که از حالت قبلی بیرون آمد و تقریبا می‌توان گفت که حالت انتصابی به خود گرفت. به همین دلیل در سال 1358 دکتر حمید بهرامی استاندار وقت، راسا به گزینش افرادی برای اتاق پرداخت و حاج اکبر نظریان، حاج احمد کامیابی و حاج علی علی احمدی را به عنوان هیات رییسه موقت برگزید که این سه نفر از بین خود حاج احمد کامیابی را به عنوان رییس انتخاب کردند.

حاج احمد کامیابی رییس اتاق در اولین انتخابات بعد از انقلاب اسلامی

اما این وضعیت چندان طول نکشید تا اینکه دوباره به شکل قبلی خود برگشت به طوری که در سال 1363 پس از بازنگری در قانون تشکیل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن، انتخابات برگزار و حاج احمد کامیابی به عنوان رییس اولین دوره فعالیت اتاق کرمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی انتخاب شد. در سال 1370 با برگزاری دومین انتخابات پس از پیروزی انقلاب، باز هم احمد کامیابی به عنوان رییس دومین دوره انتخاب شد. همچنین انتخابات دوره سوم فعالیت اتاق کرمان در اسفندماه سال 1373 برگزار و حاج اکبر نظریان به عنوان رییس انتخاب شد. وی همچنین در سال 1377 نیز بار دیگر به عنوان رییس این نهاد در چهارمین دوره فعالیتش برگزیده شد.

رقم خوردن تحولات بنیادین در آغاز پنجمین دور فعالیت

اما در سال 1382 جریانی تازه در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان آغاز شد. محسن جلال پور به عنوان رییس اتاق در پنجمین دوره فعالیت هیات نمایندگان انتخاب شد. در این دوره تحول بنیادی از نظر سامانه‌های اداری، ساختمانی و نیروی انسانی در اتاق کرمان صورت گرفت. شکل گیری واحدهای جدید فناوری اطلاعات، روابط عمومی و تشریفات، امور بین الملل و آموزش در کنار به خدمت گرفتن پرسنل جوان و کارآزموده و تغییر در وضعیت ساختمان اداری از جمله تغییرات اتاق کرمان در آن سال بود. در دوره پنجم، تغییر 75 درصدی در ترکیب هیات نمایندگان 15 نفره به عنوان بالاترین رکن اتاق بازرگانی، صنایع و معادن حاصل شد. محسن جلال پور در انتخابات دوره ششم اتاق کرمان نیز که در سال 1386 برگزار و برای دومین بار به عنوان رییس پارلمان بخش خصوصی استان انتخاب شد. در اواخر همین دوره بود که واژه "کشاورزی" به عنوان اتاق اضافه شد و نام این نهاد به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تغییر یافت.

شکار کرسی در پایتخت توسط رییس اتاق کرمان

جلال پور، پس از گذشت دو دوره (هشت سال) حضور در جمع اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان و بر عهده گرفتن مسوولیت ریاست این مجموعه، دگر بار در سال 1390 با جلب اعتماد و اکثریت آرا، در انتخابات دوره هفتم نیز برای سومین دوره پیاپی به عنوان رییس اتاق کرمان انتخاب شد. اما مهمترین اتفاق این دوره که برای همیشه تاریخ به عنوان برگ زرینی در اقتصاد استان ثبت خواهد شد، تصاحب کرسی در اتاق ایران برای اولین بار در تاریخ کرمان بود. محسن جلال‌پور به عنوان نایب رییس دوم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران انتخاب شد تا نام اقتصاد و تجارت کرمان و کرمانی را بلندآوزه سازد. حالا اتاق کرمان در کشور جایگاه دیگری داشت و فعالیت‌هایش بیش از گذشته رصد می‌شد. عملکرد اتاق بازرگانی کرمان در این دوره بیش از هر زمان دیگری به اهتمام همه اعضای هیات نمایندگان، هیات رییسه، معاونان و کارکنان، برای شتاب بخشیدن به روند توسعه استان تنظیم شد تا بتوانند به کرمانی پیشرفته و در خور و شان نام مردمان شایسته این دیار برسند.

تکیه بر بالاترین کرسی پارلمان بخش خصوصی کشور

دوره هشتم فعالیت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، نقطه عطفی در تاریخ اقتصاد استان کرمان بود. پس از اینکه محسن جلال پور در انتخابات دوره هشتم نیز با اکثریت آرا برای چهارمین دوره پیاپی به عنوان رییس اتاق کرمان انتخاب شد، توانست با جلب اعتماد و نظر اعضای اتاق ایران، خود را به صندلی ریاست این نهاد در کشور برساند و به عنوان رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزیده شد. این افتخار بی‌نظیر همچون نگینی بر تارک اقتصاد استان خواهد درخشید.

 

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
299
2284
13359
28471
12167071