رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه علاوه بر اینکه می توان محصولات مختلف استان را در ارمنستان عرضه کرد، گفت: این کشور می تواند دروازه ورود کالاهای ایرانی به مقاصد دوم صادراتی ما باشد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست بررسی همکاری های تجاری ایران و ارمنستان با اشاره به سنخیت فرهنگی دو کشور افزود: در مرز ایران و ارمنستان منطقه ای اقتصادی ایجاد شده که می توان برخی تولیدات را در آنجا انجام داد و صادر کرد. وی ادامه داد: ما در اتاق کرمان آماده دریافت نظرات و پیشنهادهای فعالان اقتصادی و اعضای تشکل های اقتصادی برای اعزام هیات و حضور در نمایشگاه و همچنین راه اندازی مرکز تجاری کرمان در ارمنستان هستیم.

 رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق کرمان در ادامه این نشست گفت: ارمنستان به دلیل جمعیت کم این کشور شاید بازار چندان پررونقی برای صادرکنندگان نباشد اما سکوی پرتاب خوبی برای صادرات محصولات به روسیه است. محمدعلی محمدمیرزائیان افزود: برای صادرات مستقیم محصول از ایران به روسیه حدود 28 درصد مالیات باید پرداخت شود در حالی که بیشتر این صادرات به صورت غیرمستقیم از ایران به ارمنستان و قرقیزستان صادر و از آنجا به مقصد روسیه صادرات مجدد می شوند. وی اظهار کرد: در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا استقبال خوبی از محصولات کرمان می شود که باید از این فرصت ها استفاده کرد.

مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب و کار اتاق کرمان در ادامه این نشست بیان کرد: ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیاست که مرز مشترک با ایران دارد و ما می توانیم از این فرصت در کنار روابط مناسب دو کشور بهترین استفاده را انجام دهیم. معصومه سعید خاطرنشان کرد: رتبه آغاز کسب و کار در ارمنستان در بین 190 کشور دهم است و این کشور دسترسی به دریای سیاه و کشورهای غربی را فراهم می کند. وی با اشاره به اینکه ارمنستان کشور وارداتی و وابسته به اقتصاد وارداتی است، بیان کرد: ارمنستان می تواند به واسطه تعرفه های ترجیحی مناسب با اوراسیا، ژاپن و اروپا، پلتفرم خوبی برای صادرات مجدد باشد. سعید، به پیگیری های صورت گرفته از سال پیش تاکنون، برای اعزام تیم کارشناسی به ارمنستان از طریق سفارت ایران در این کشور اشاره و تصریح کرد: کنفرانس و نمایشگاه بازرگانی و صنعتی اوراسیا از 12 تا 15 بهمن ماه سال جاری در ایروان ارمنستان برگزار می شود که می توان از این فرصت برای اعزام تیم کارشناسی و هیات تجاری به ارمنستان استفاده کرد.

گفتنی است در این نشست برخی فعالان اقتصادی در رابطه با تجارت با ارمنستان پرسش های خود را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

  • 014A4258
  • 014A4282
  • 014A4285
  • 014A4291
  • 014A4292