رئیس اتاق کرمان گفت: اگر چه افزایش تولید محصول پسته استان در سال زراعی جاری و همچنین انباشت بخشی از محصول سال گذشته، زمینه مناسبی برای صادرات است اما عدم سهولت صادرات به دلیل وجود قوانین و بخشنامه‌های متعدد، دغدغه جدی در این زمینه ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در ستاد عالی پسته استان کرمان افزود: سال گذشته وضعیت نامطلوبی در تولید و تجارت پسته استان شاهد بودیم اما امسال تولید بسیار خوب است و امیدواریم بتوانیم مسائل مربوط به صادرات پسته را تا قبل از فصل برداشت این محصول حل کنیم. وی ادامه داد: مسائل مربوط به ارز و انتقال آن، عدم تمایل به صادرات به دلیل صدور بخشنامه های متعدد و عدم تامین مالی برای صادرکنندگان از جمله مشکلات فعلی تجارت پسته به شمار می روند.

در ادامه این نشست نایب رئیس اتاق کرمان پیشنهاد پیگیری مسائل حوزه پسته را از طریق برگزاری ستاد عالی پسته کشور با حضور چهار وزیر مطرح کرد و گفت: شاید بتوان با دریافت مصوباتی از این نشست برخی مشکلات را حل کرد. جلیل کاربخش تصریح کرد: بانک مرکزی از سال گذشته تاکنون بیش از 30 بخشنامه در حوزه ارز صادر کرده که همین مسئله دغدغه و نگرانی بسیاری را در بین صادرکنندگان ایجاد کرده است. وی ادامه داد: اتاق کرمان مسائل ارزی را حدود 16 ماه در سطح ملی و دو بار با طرح در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور پیگیری و مطرح کرد اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در ادامه این نشست عمده نگرانی فعالان پسته را در وضعیت نامشخص صادرات پسته و تعهدات ارزی عنوان کرد و افزود: بخشنامه های متعدد بانک مرکزی دلهره و ترس در بین صادرکنندگان ایجاد می کند و متاسفانه این مسئله به کشاورزان نیز منتقل می شود. آرش علوی ادامه داد: در سال زراعی جاری بیش از 4 برابر سال گذشته تولید پسته داریم که باید برای صادرات این محصول و جبران خسارت های سال های گذشته کشاورزان، اقدام لازم و به موقع صورت گیرد.

در ادامه نیز نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صادرکنندگان در مورد برخورد بانک مرکزی برای تسویه تعهدات سال گذشته خود نگران هستند، گفت: بانک مرکزی 32 بخشنامه متناقض و پی در پی را صادر کرده و همین موضوع باعث سردرگمی صادرکنندگان شده است. محمدرضا پورابراهیمی، افزود: با توجه به افزایش تولید پسته در سال جاری، اگر مشکل صادرات این محصول برطرف نشود کشاورزان بیشترین آسیب و ضرر را متوجه خواهند شد.

وی پیشنهاد ستاد عالی پسته کشور و همچنین طرح این مسائل در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور را راهکارهایی برای رفع این مشکلات عنوان و بیان کرد: مجمع نمایندگان استان و استانداری کرمان با هدف حمایت از بخش خصوصی و کشاورزان به طور جدی پیگیر برگزاری این نشست ها باشد.

پورابراهیمی، خاطرنشان کرد: همچنین می توان رینگ صادراتی بورس پسته را راه اندازی و مانند محصول زعفران، از ظرفیت بورس برای پسته نیز استفاده کرد. وی در ادامه تامین منابع مالی برای صادرکنندگان در سال جاری را نیز مهم عنوان کرد و گفت: سال گذشته بانک ها تسهیلات 300 میلیارد تومانی در اختیار صادرکنندگان قرار دادند اما امسال این رقم حداقل باید سه برابر افزایش یابد.

گفتنی است در این نشست فعالان صنعت پسته کشور به ارائه نظر و پیشنهاد و بیان مشکلات خود پرداختند و مقرر شد این مسائل در سطح ملی پیگیری شود.

  • 014A1014
  • 014A1018

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
8179
10637
28481
110135
6941570