رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه تاکنون نشست ها، بررسی ها و تحلیل های بسیاری در رابطه با بازار عراق انجام شده که چندان نتایج کاربردی و عملیاتی نداشته است، گفت: افزایش صادرات کرمان به عراق، به معرفی بیشتر این بازار و ارائه اطلاعات خاص به فعالان اقتصادی نیاز دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست بررسی فرصت‌های حضور شرکت‌های کرمانی در بازار عراق افزود: اتاق کرمان در مسائل مربوط به صادرات مانند ظرفیت ها، تحلیل بازارها، شناسایی موانع و قوانین مزاحم برای ورود به بازار افغانستان اقدامات خوبی انجام داده اما در رابطه با بازار عراق نیاز به اطلاعات بیشتری وجود دارد. طبیب زاده خاطرنشان کرد: در اتاق کرمان بر اساس بررسی توانمندی های استان و تحلیل چند بازار از جمله افغانستان، عراق، سوریه و... بحث توسعه صادرات به ویژه صادرات خدمات فنی و مهندسی را در اولویت فعالیت ها قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: راه اندازی شرکت های مدیریت صادرات برای برخی کشورها به منظور متمرکز کردن فعالیت های صادراتی در دستور کار قرار دارد که برخی اقدامات در این زمینه در حال انجام است. طبیب زاده، با بیان اینکه بازار عراق گسترده است، تصریح کرد: در استان کرمان همه عوامل توسعه صادرات از جمله شرکت های توانمند فراهم است اما تاکنون نتوانسته‌ایم نقش موثری در تامین نیازهای سایر کشورها ایفا کنیم.

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون امور زیربنایی و سرمایه گذاری اتاق کرمان با بیان اینکه این نشست در راستای اهداف این کمیسیون در زمینه شناسایی فرصت‌های فعالیت و صادرات در کشورهای مختلف برگزار شده است، گفت: توانمندسازی، آموزش و شناسایی بازارها را در اولویت قرار داده‌ایم. علی نقوی افزود: بازار عراق موقعیت مناسبی برای عرضه خدمات فنی و مهندسی استان کرمان است که امیدواریم بتوان از این فرصت بهتر از گذشته استفاده کرد.

در ادامه نیز رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، با اشاره به اینکه بازار عراق از مزایای بسیاری برخوردار است، گفت: وجود مرز مشترک، پایانه های متعدد، حمل و نقل آسان و فاصله کم ایران با بخش زیادی از شهرهای عراق برای تامین نیاز مردم آنها، تامین بیش از 90 درصد نیازهای عراق از طریق واردات، حمایت های دولتی، موقعیت استراتژیک عراق و... از جمله مزایای مشترک بین دو کشور ایران و عراق است. رضا مونسان افزود: آشنایی با راهکارهای تجارت با عراق به دلیل ارتباط تنگاتنگ تجارت و اقتصاد این کشور با ساختار فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آن بسیار مهم است و باید مورد توجه فعالان اقتصادی ایران قرار گیرد.

وی، شهر بغداد را برای ورود فعالان اقتصادی به بازار عراق به عنوان نخستین گزینه پیشنهاد داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه 20 درصد جمعیت عراق در بغداد ساکن هستند، انباشت نیازها در این شهر بیشتر است و همچنین تجار و ارگان های اصلی این کشور نیز در بغداد هستند. مونسان تصریح کرد: بصره، استان مهم دیگر عراق است که به دلیل دسترسی به آب های آزاد اهمیت استراتژیک دارد و پس از آن نیز می توان شهرهای بابل، نجف و کربلا را جزء شهرهای مهم عنوان کرد.

رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، ادامه داد: حدود 60 درصد از جمعیت 39 میلیون نفری عراق را جمعیت زیر 24 سال تشکیل می دهند که با توجه به نرخ رشد 3 درصدی جمعیت در این کشور این روند رو به افزایش است. وی بیان کرد: جمعیت جوان این کشور نیازهای مختلفی دارد که در این رابطه می توان در حوزه های مختلف از جمله آموزش و خدمات فنی و مهندسی به بازار این کشور ورود کرد.

مونسان، به تورم صفر تا دو درصدی در اقتصاد کشور عراق طی چند سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: ثبات نسبی در این کشور وجود دارد و سرمایه گذاران چندان نگران نوسانات احتمالی قیمت ها نباشند. وی افزود: تغییرات نرخ دینار به عنوان واحد پول رسمی عراق، ارتباط مستقیم با قیمت دلار دارد و به همین دلیل این کشور در تغییرات ارزش دلار نوسان های کمتری را تجربه کرده است.

رئیس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، در ادامه با بیان اینکه در عراق بخش خصوصی فعال قابل توجه وجود ندارد، گفت: عمده مردم در عراق از دولت حقوق دریافت می کنند که در حال حاضر نیز دولت این کشور با کسری بودجه روبروست و تعداد پروژه‌های دولتی بسیار کمتر شده است. وی چین، هند، آمریکا، کره جنوبی و ایران را شرکای تجاری عراق عنوان و اظهار کرد: سالانه بیش از هشت میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می شود که البته با توجه به صنعتی شدن کشور عراق در آینده، باید برای حفظ و افزایش این میزان صادرات در سال های آینده برنامه ریزی شود.

مونسان، تصریح کرد: عراق از نظر شاخص های سهولت کسب و کار در جهان رتبه 168 و ایران رتبه 128 را از بین 190 کشور دنیا دارا هستند که اخذ مجوزهای ساخت و ساز بهترین وضعیت و دسترسی به اطلاعات بدترین وضعیت را در عراق به خود اختصاص داده‌اند. وی راهکارهای معرفی محصولات و تولیدات به بازار عراق را حضور در نمایشگاه ها، اعزام هیات های تجاری، تشکیل شرکت های مدیریت صادرات، کمک گرفتن از تشکل های مرتبط و فضای مجازی عنوان کرد.

گفتنی است در این نشست فعالان اقتصادی استان پرسش های خود را در رابطه با بازار عراق مطرح و پاسخ‌های لازم را دریافت کردند.

  • 014A0905
  • 014A0917
  • 014A0943

Simple Image Gallery Extended

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
3275
6014
46415
71918
5206580