رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و امور زیربنایی اتاق کرمان از اعزام یک گروه کارشناسی متخصص به افغانستان برای بررسی فرصت های کاری و سرمایه گذاری استان های مختلف این کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، علی نقوی در نشست مشترک جمعی از اعضای کمیسیون های بازرگانی و سرمایه گذاری و امورزیربنایی، افزود: این گروه به جمع آوری اطلاعات تخصصی، دقیق و کامل می پردازد و سپس گزارش حاصل از این بررسی میدانی به اطلاع فعالان اقتصادی خواهد رسید. وی ادامه داد: پس از سفر هیات تجاری افغانستان به کرمان، مشاوران و کارشناسان حوزه خدمات فنی و مهندسی به اتاق های هرات، قندهار و غزنی معرفی شده‌اند تا در صورت وجود زمینه‌های همکاری مشترک، از آمادگی کرمان در این زمینه استفاده کنند. نقوی، تصریح کرد: اگر شرکت مدیریت صادرات بخش خصوصی راه اندازی شود بسیاری از فعالیت های صادراتی ساماندهی می شود و همه صادرکنندگان کالا و خدمات می توانند از این فرصت استفاده کنند.

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق کرمان گفت: بسیاری از تاجران افغانستانی تمایل به همکاری با کرمان دارند و همکاری های مشترک و دوجانبه را می توان با شناسایی بیشتر فعالان اقتصادی این کشور در ایران افزایش داد. محمدعلی محمدمیرزاییان، با اشاره به اینکه اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی می تواند به معرفی فعالان تجاری افغان کمک کند، افزود: در شرایط کنونی بازار افغانستان بهترین فرصت برای صادرات کالاها و خدمات استان کرمان است.

وی با بیان اینکه بازارها و ظرفیت‌های کشور افغانستان شناسایی شده است، ادامه داد: دو سال گذشته مشکلات مرز میلک به ویژه گمرکات این منطقه مطالعه و بخشی از این مشکلات از طریق پیگیری های اتاق کرمان در سطح ملی برطرف شد. محمدمیرزاییان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 35 درصد صادرات استان کرمان به افغانستان مربوط به خدمات فنی و مهندسی است که در صورت برقراری ارتباط بیشتر این میزان صادرات نیز افزایش خواهد یافت.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی کرمان و افغانستان به بیان نظرات و دیدگاه های خود در مورد ایجاد و افزایش همکاری های مشترک بین دو طرف پرداختند.