وزیر ارتباطات: دولت نمی تواند در سرمایه گذاری های خطرپذیر دخالت کند

در .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به درخواست برخی فعالان بخش خصوصی برای ورود بیشتر دولت در سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، گفت: با توجه به اینکه دولت خطرپذیر و ریسک پذیر نیست و وظیفه تشخیص مخاطره و نحوه سرمایه گذاری را دارد، نمی تواند در این سرمایه‌گذاری ها دخالت کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، محمدجواد آذری جهرمی در نشست با جمعی از اعضای اتاق کرمان، افزود: البته تسهیلاتی برای اینگونه سرمایه‌گذاری ها در نظر گرفته شده که سرمایه گذاری های خطرپذیر افزایش یابد. وی در ادامه به موضوع انتقال پروانه نرم افزار به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره و بیان کرد: این موضوع در طرح نوآفرین به دولت ارائه شده که در مرحله اول به تصویب رسیده و پیگیر ادامه روند هستیم.

آذری جهرمی، در بخش دیگری به بحث نظام پیمانکاری فرعی(Spx ) پرداخت و گفت: سه هفته پیش با نماینده یونیدو تفاهم نامه‌ای را به امضا رساندیم که یکی از اهداف آن پیاده سازی spx است که در نظر گرفته شده و در حال اجراست. وی در رابطه با ساماندهی خدمات امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا)، اظهار کرد: اگر آزمایشگاهی معرفی شود که دارای استانداردهای لازم و مورد تایید باشد، می تواند مجوز صادر کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری با بیان اینکه اینترنت پرسرعت (Adsl) یک تکنولوژی منسوخ شده است، گفت: شرکت های دارای پروانه ارتباطات ثابت، نمی توانند بدون سرمایه گذاری، تنها adsl بفروشند بلکه باید منابع مالی خود را در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

وی در بخش دیگری در پاسخ به درخواست های رئیس اتاق کرمان که خارج از دستور جلسه و به منظور طرح در جلسه هیات دولت مطرح شد، گفت: مباحث مربوط به مشکلات تجارت با افغانستان را به صورت مکتوب ارائه دهید تا در نشست هیات دولت مطرح شود. آذری جهرمی ادامه داد: همچنین اعلام ممنوعیت صادرات خرما به دلیل کنترل قیمت خرما در ماه رمضان است که اگر بخش خصوصی فکر می کند این تصمیم اشتباه است دلایل و جزئیات آن را ارائه دهد.

رشد کسب و کارهای نوین باید حمایت شود

رئیس اتاق کرمان نیز در این نشست با تاکید بر اینکه رشد شتاب دهنده ها و کسب و کارهای نوین باید حمایت شود، خطاب به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اکوسیستم رشد شتاب دهنده ها را بیشتر از گذشته فراهم کنید. سیدمهدی طبیب زاده افزود: اتاق کرمان برای تغییر گرایش‌ها در آینده اقتصاد، حلقه اتصالی را بین تجارت سنتی و مدرن ایجاد و رویدادهای استارت‌آپی بسیاری را پایه گذاری و اجرا کرده است.

وی ادامه داد: همچنین اتاق کرمان انجمن شرکت های دانش بنیان، کمیسیون و انجمن IT , ICT، اندیشکده تدبیر آب و اندیشکده انرژی را تشکیل داده و به سمت اقتصاد دیجیتالی و دانش بنیان در حرکت است. طبیب زاده، در بخش دیگری به بیان مشکلات فعالان اقتصادی پرداخت و گفت: بحث صادرات و استهسال ارز امروزه یکی از اولویت های کشور است به طوری که هر فردی بتواند یک دلار وارد کشور کند، اقدام بزرگی انجام داده است.

رئیس اتاق کرمان، وزیر ارتباطات را به عنوان یک عضو پیگیر و موثر هیات دولت خواند و بیان کرد: متاسفانه توسعه صادرات به یک باور در کشور تبدیل نشده که امیدواریم این مشکلات و دغدغه ها به دولت انتقال یابد. وی با اشاره به حضور سه روزه هیات تجاری افغانستان در کرمان، افزود: در این شرایط وزارت امور خارجه، پیچیده ترین مراحل و گران‌ترین هزینه را برای ویزای افغانستانی ها در نظر گرفته است.

طبیب زاده، با بیان اینکه هزینه صدور یک ویزای یک ساله و سفر هوایی فعالان اقتصادی افغانستان به ایران حدود 800 یورو خواهد شد، اظهار کرد: این در حالی است که رقبای ما مانند کشورهای ازبکستان، هند، پاکستان، ترکمنستان و ترکیه کمترین هزینه و سخت گیری را برای صدور ویزای افغانستانی ها دارند.

 وی از آذری جهرمی درخواست کرد پیام بخش خصوصی را به دولت برساند که اگر برای تاجران افغانستان و این هزینه های گزاف چاره‌ای نیندیشند، ازبکستان تا دو سال آینده بازار افغانستان را خواهد گرفت و سه میلیارد دلار صادرات ایران به افغانستان نیز از دست خواهد رفت. طبیب زاده، به مشکلات گمرکی در تجارت با افغانستان نیز اشاره و تصریح کرد: به نظر ما بحران مدیریت در مرزهای شرقی کشور وجود دارد و صف های طولانی از کامیون های حامل کالاهای صادراتی در مرز مانده‌اند.

رئیس اتاق کرمان در ادامه به وجود محدودیت های مالی اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی که ما به مراودات تجاری نیاز داریم بازرگانان افغانستانی را محدود به انتقال تنها 50 میلیون تومان در روز کرده‌ایم که این مسئله باعث ایجاد محدودیت در سرمایه گذاری و مشکلات در انتقال پول می‌شود. وی درخواست بازدید گروه خاص از سوی هیات دولت برای بازدید از مناطق جنوب شرق کشور تا جنوب غرب افغانستان (مرز میلک) را مطرح کرد و گفت: بروید و بلوشوی موجود در آنجا را ببینید.

وی یکی از مقاصد تجاری ایران در حال حاضر را کشور افغانستان عنوان و اظهار کرد: پس از نشست های متعدد با حضور هیات تجاری افغانستان در طول سه روز، متوجه شدیم که در این مسئله مهم بسیار بی‌برنامه عمل می کنیم. طبیب زاده، در ادامه به مشکلات موجود در فضای کسب و کار اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ستاد تنظیم بازار به دلیل ارزیابی‌های نادرست، صادرات خرما را ممنوع اعلام کرده و این مسئله خرماداران استان را نگران کرده است. وی با تاکید بر اینکه با این شیوه تغییر ناگهانی قوانین نمی‌توان به صادرات پرداخت، بیان کرد: تصمیم گیری بر اساس یک تصور و ارزیابی ناصحیح، آسیب جدی به بازار وارد می کند و بسیار خطرناک است.

در ادامه این نشست رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران سال سختی را پیش رو داریم و باید بعضی از شرایط تحمیل شده بر وضعیت کسب و کار و زندگی خود را بپذیریم. امیر ناظمی افزود: باید بیندیشیم که چگونه می توان وضعیت خود را با حفظ تمامی شرایط یک قدم بهبود ببخشیم.

وی در ادامه با اشاره به حمایت از شتاب دهنده ها تصریح کرد: در چند شهر ساختمان های قدیمی را به افراد متقاضی ایجاد شتاب دهنده ها واگذار کرده‌ایم که اگر در کرمان نیز ساختمانی تمایل به این مهم داشته باشد، می تواند با کمک دولت نوسازی و محل استقرار شتاب دهنده ها شود. وی در بخش دیگری از توقف سامانه سیماک خبر داد و گفت: در حال اعمال تغییرات در این سامانه و انتقال آن به وزارتخانه دیگری هستیم.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به طرح پرسش های تخصصی خود از وزیر پرداختند.

  • 014A6947
  • 014A6998

Simple Image Gallery Extended