رئیس اتاق ایران: کرمان اتاق فاخر کشور است

در .

رئیس اتاق ایران گفت: اتاق کرمان اتاق فاخر کشور است و در سطح ملی نقش آن مشخص و تاثیرگذاری این مجموعه بالاست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، غلامحسین شافعی در چهل و یکمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان، ضمن تقدیر از تلاش سازنده هیات نمایندگان اتاق کرمان افزود: تعدادی از این افراد در نشست های اقتصادی کشور به صورت داوطلبانه، مطلع و تاثیرگذار حضور می یابند و حتی اتاق های سایر استان ها از این تلاش‌های اتاق کرمان بهره‌مند می شوند. وی ادامه داد: وجه تمایز کرمان با سایر استان ها در شرافت و نجابت مردمان آن است و این ویژگی ها و جایگاه باید در سیر تحولات آینده حفظ شود.

شافعی در بخش دیگری از سخنان خود به سال 90 و تصویب قانون مترقی بهبود محیط کسب وکار به عنوان اتفاق مهم آن روزها اشاره و تصریح کرد: تاکنون فقط 20 درصد این قانون اجرایی شده و هنوز در اجرای کامل آن با مشکل روبرو هستیم در حالی که مجلس باید نظارت بر اجرای قوانین را افزایش دهد. رئیس اتاق ایران، با بیان اینکه بر اساس قانون، دولت باید برای هرگونه تصمیم گیری در مسائل اقتصادی نظر بخش خصوصی را جویا شود، اظهار کرد: متاسفانه در سال 97 در رابطه با مسائل و تصمیمات ارزی هشدارهای بسیاری توسط بخش خصوصی داده شد اما به آن توجه نشد که بعد از ایجاد آسیب های فراوان در بسیاری از موارد، به همان پیشنهادهای اولیه بخش خصوصی رسیدند.

وی تاکید کرد: مسائل و مشکلات اقتصادی کشور از اقتصاد خرد و کلان فراتر است، ما در قاعده‌گذاری دچار مشکل هستیم و تا این مهم برطرف نشود تلاش ها به نتایج مطلوب نمی رسد. شافعی، تصریح کرد: وقتی در کشور سیاست های تشویقی و سیستم های پرداخت پاداش مربوط به فعالیت های غیرمولد و دلالی باشد، کجا باید به دنبال سرمایه گذاری در تولید برویم؟ رئیس اتاق ایران افزود: کشور را در شرایط خاص که همان شرایط غیرعادی اقتصادی است نمی توان با تصمیمات شرایط عادی اداره کرد و تصمیمات باید منطبق با شرایط باشد؛ در چنین وضعیتی اگر مدیران استانی ما بر اساس شرایط موجود تصمیم بگیرند باید به بسیاری از دستگاه های نظارتی پاسخگو باشند و همین مسئله جرات جسارت برای تصمیم گیری های شرایط غیرعادی را از مدیران کشور سلب می کند که باید حل شود.

وی با بیان اینکه در تدوین برنامه های توسعه‌ای کشور دچار مشکل هستیم، خاطرنشان کرد: این مسئله باید از سطح بالا حل شود زیرا مگر می شود که در تهران نشست و برای استان هایی با تنوع اقلیمی، قومیتی و طبیعی تصمیم گرفت زیرا در این صورت از قابلیت های استان ها به درستی نمی توان استفاده کرد. شافعی، با اشاره به اینکه اختیارات استانداران باید افزایش یابد، تصریح کرد: چرا باید نگاه به استانداران هزینه‌ای باشد و آنها فقط بودجه اختصاص دهند و تنخواه دار این هزینه باشند؛ چرا نباید نگاه به استانداران درآمدی باشد؟ وی ادامه داد: در اصلاح ساختار کلان اقتصادی کشور هر چقدر دیر تصمیم بگیریم فرصت ها را از دست می دهیم و نتیجه لازم محقق نمی شود.

در ادامه این نشست رئیس اتاق کرمان، با اشاره به اینکه شورای گفت و گوی استان نقش موثر و ملی در شورای گفت و گوی کشور دارد، گفت: مصوبات شورای استانی از نظر کیفیت، سطح و تاثیرگذاری در تصمیمات کشوری رتبه خوبی را داراست. سیدمهدی طبیب زاده، افزود: از 10 مصوبه شورای کشور، چهار مصوبه مربوط به استان کرمان بوده و همچنین در لایحه اصلاح قانون مالیات هایی که دولت ارائه داده سه بند از پنج بند آن مربوط به پیگیری های اتاق کرمان است.

وی به پیگیری مصوبات حوزه انرژی استان موضوع نشست قبلی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان اشاره کرد و افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده نوید تولید مازاد انرژی را با توجه به طرح هایی که خواهیم داشت، می توان داد. رئیس اتاق کرمان با تاکید بر اینکه کرمان اولین استان کشور از نظر نیروگاه های انرژی خورشیدی راه اندازی شده است، بیان کرد: برای تولید انرژی خورشیدی در کرمان نهضتی ایجاد شده که همه این موارد برای توسعه بازار و ایجاد کسب و کار جدید است. طبیب زاده، اظهار کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان هشدار داده که سه چاه از هفت چاه آب خود را از مدار خارج کرده که با توجه به وابستگی 40 درصد تولید برق استان به آب، باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

استاندار کرمان نیز گفت: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان فعال بوده و نتایج به دست آمده از آن قابل قبول است و باید زمینه مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه استان فراهم شود. محمدجواد فدائی، سهم در نظر گرفته شده برای بخش خصوصی در سرمایه گذاری استان کرمان را سهم 87 درصدی عنوان و بیان کرد: برای سرعت بخشیدن به صدور مجوزها در استان اقدامات مناسبی انجام شده و تصمیم داریم از مشورت و همفکری بخش خصوصی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری برای تحقق رشد اقتصادی 8.5 درصدی تعیین شده در برنامه ششم دست یابیم.

وی ادامه داد: برای تحقق رشد اقتصادی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه استان، باید 122 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان انجام شود که در حال حاضر میزان سرمایه گذاری سالانه 24 هزار میلیارد تومان است. فدائی خاطرنشان کرد: استان دارای ظرفیت و امکانات بسیاری است اما به لحاظ توسعه وضعیت خوبی ندارد و در برخی از شاخص‌های توسعه جایگاه پایینی دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت:  به نظر می‌ رسد سال 98 آغاز تحولات در اصلاح ساختار اقتصادی کشور باشد که باید در این ظرفیت سازی اهتمام داشته باشند. محمدرضا پورابراهیمی، افزود: میانگین میزان بهره ‌برداری واقعی مجموع واحدهای تولیدی استان کرمان نسبت به میزان بهره‌برداری اسمی حدود 50 تا 55 درصد است و باید از مابقی این ظرفیت به خوبی استفاده کرد. وی با بیان اینکه ادبیات پوپولیستی بر اقتصاد ایران حاکم شده است، تصریح کرد: ادامه مسیر کشور در حوزه اقتصادی با ادبیات سنتی امکان‌پذیر نیست.

دبیر اجرایی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان نیز در این نشست به ارائه گزارش عملکرد این شورا در سال جاری پرداخت و گفت: 9 نشست شورا در سال جاری برگزار شده که بررسی مسائل و مشکلات صادرات استان، ارائه پیشنهادهای بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار، بررسی نقش بهره‌وری در توسعه اقتصادی، بررسی نقش بهره‌وری در بخش کشاورزی، بررسی نقش بهره‌ وری در بخش کشاورزی جنوب استان، بررسی مسائل و مشکلات ایجاد شده برای محصولات پسته و خرما و ارتقای بهره‌وری در حوزه انرژی از جمله موضوعات این شورا در مدت مذکور بوده است.

فاطمه مهرابی ادامه داد: در مجموع نشست های شورا در سال جاری، 105 مصوبه داشتیم، شامل 50 مصوبه ملی و 55 مصوبه استانی، که 25 مصوبه اجرایی شده، 71 مصوبه در دست پیگیری قرار دارد و 9 مصوبه هم اجرایی نشده است. وی در بخش دیگری به گزارش عملکرد کارگروه بانکی ذیل شورای گفت و گو اشاره کرد و گفت: 33 نشست این کارگروه در سال 97 برگزار شده که در مجموع 205 پرونده بررسی شد و 175 پرونده مصوبه داشته و 30 پرونده بدون مصوبه بوده است.

گفتنی است در این نشست از اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان که در طول سال جاری مصوبات شورا را برای حل مسائل و مشکلات بخش خصوصی پیگیری کردند، تجلیل شد.

  • 014A5475
  • 014A5482
  • 014A5497
  • 014A5534
  • 014A5616

Simple Image Gallery Extended