رئیس اتاق کرمان: زمان همکاری های مشترک اقتصادی استان با اندونزی فرا رسیده است

در .

رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه در طول کمتر از شش ماه گذشته، سفیر اندونزی سه بار به کرمان سفر کرده، گفت: شناخت کافی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو طرف در طول چند ماه گذشته حاصل شده و اکنون زمان همکاری های مشترک اقتصادی استان با اندونزی فرا رسیده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست هیات تجاری اندونزی با جمعی از فعالان اقتصادی استان گفت: زمینه‌های ارتباط تجاری و فرهنگی خوبی بین کرمان و اندونزی وجود دارد و باید همکاری های کمی و کیفی با اجرای برنامه‌های قابل اندازه‌گیری برای رسیدن به اهداف مدنظر صورت گیرد. وی از سفیر اندونزی درخواست کرد با توجه به چند ماه مذاکره در ایران، موانع موجود بر سر راه توسعه را اعلام کند تا برای رفع آنها تلاش شود.

طبیب زاده، دلیل پیشرفت کشور اندونزی را وجود نیروهای توانمند و علاقمندی مانند سفیر این کشور در ایران عنوان و بیان کرد: توجه ایشان به کرمان و علاقمندی به موضوعات مشترک دو طرف، می تواند بنای تجاری مستحکمی را بنا کند. وی ادامه داد: در فاصله دیدار اول تا سوم با سفیر اندونزی در کرمان یکسری روابط تجاری برقرار شده که درهمین رابطه هیات اندونزیایی از یکی از کارخانجات روغن خوراکی در سیرجان بازدید کردند.

رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: امیدواریم مبادلات تجاری بین کرمان و اندونزی به طور مستقیم برقرار و با کوتاه شدن دست واسطه ها، زمان و هزینه کمتری تحمیل شود و در نخستین گام بتوانیم در ماه مبارک رمضان آینده، خرمای کرمان را بر سر سفره های مردم اندونزی شاهد باشیم. وی در ادامه به شباهت های فرهنگی بین کرمان و شهر بنگکولو اندونزی اشاره و اظهار کرد: پیوند فرهنگی در آئین های مشابه بین دو طرف به خوبی احساس می شود و ایرانی ها به خوبی از اندونزی یاد می کنند.

شهردار کرمان نیز در ادامه این نشست با اشاره به جشنواره هنر چاپ روی پارچه در اندونزی گفت: در کرمان نیز هنر سوزن دوزی بر روی پارچه (پته) وجود دارد که در این زمینه می توانیم نمایشگاه های مشترک برگزار کنیم. مهران عالم زاده افزود: همچنین زمینه همکاری در قالب برگزاری نمایشگاه مشترک عرضه محصولات دو شهر کرمان و بنگولو وجود دارد.

وی ادامه داد: این آمادگی وجود دارد که در دهه اول محرم همزمان با برگزاری آئین های مذهبی گروه های تعزیه از کرمان به بنگکولو اعزام شوند و اجرا داشته باشند. عالم زاده، اظهار کرد: موسیقی محلی کرمان و شهرهای مختلف استان نیز جز رویدادهای هنری محسوب می شوند که می توانند در کشور اندونزی برنامه اجرا کنند.

سفیر اندونزی در ایران نیز در ادامه این نشست گفت: برای آشنایی با کرمان برنامه ریزی های لازم را در بازدیدهای مختلف انجام داده‌ایم و به نقاط مشترک برای برقراری رابطه تجاری بین کرمان و اندونزی دست یافته‌ایم. اوکتاوینو علیمودین، افزود: در حال حاضر اقتصاد دو کشور به 700 میلیون دلار رسیده و می تواند تا پایان نوروز امسال به 800 میلیون دلار برسد.

وی ادامه داد: کارخانه لاستیک بارز کرمان کائوچو مورد نیاز برای تولیدات خود را به طور مستقیم از اندونزی وارد می کند و همچنین در سیرجان نیز کارخانه تولید روغن سرخ کردنی وجود دارد که می توانیم مواد اولیه مورد نیاز آن را از اندونزی به کرمان و ایران وارد کنیم. علیمودین، اظهار کرد: همچنین امیدواریم پیوند خواهرخواندگی بین شهرهای ایران و اندونزی را راه‌اندازی کنیم تا همکاری های دو طرف کامل شود.

وی افزایش روابط گردشگری بین دو طرف را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: به جز محصولات کشاورزی و مسائل شهری، علاقمندی در بین مدیران و تجار برای آشنایی با سیستم آبیاری مزارع و باغات با قنات های استان کرمان وجود دارد تا بتوانند با استفاده از این تجربه زمینه‌های همکاری مشترک را تعریف کنند.

 علیمودین، از برگزاری نشست مشورتی بین ایران و اندونزی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در این نشست تمامی نکات مورد بررسی قرار می گیرد. وی با اشاره به اینکه باید دو وزارتخانه مربوطه در ایران اقدامات لازم برای صادرات خرما به اندونزی را انجام دهند، بیان کرد: از سوی دیگر بسته بندی خرما باید به گونه‌ای باشد تا زمان رسیدن محموله صادراتی به اندونزی، خرما فاسد نشود.

سفیر اندونزی در ایران، افزود: حل مشکلات در زمینه مبادلات مالی و بانکی نیز یکی از مواردی است که باید برای آن تلاش کرد که در صورت حل این مسئله علاوه بر فعالیت ها در حوزه کائوچو و روغن پالم، در زمینه قهوه و محصولات کشاورزی نیز بخش خصوصی اندونزی به ایران سفر و امکان برقراری روابط تجاری را بررسی می کنند. 

شهردار بنگکولو نیز در ادامه این نشست گفت: قبل از سفر به ایران، ذهنیت مناسبی از این کشور نداشتم اما اکنون این کشور را مکانی امن و بسیار زیبا می بینم. حلمی حسن هارون، ادامه داد: در شهر بنگکولو 270 هزار تن کائوچو تولید می کند که شاید در آینده بتوانیم مبادلات تجاری در این زمینه را افزایش دهیم. وی ادامه داد: از نظر فرهنگی نیز شباهت های فرهنگی و مذهبی خوبی بین ایران و اندونزی وجود دارد به طوری که در دهه اول محرم برنامه های عزاداری ویژه‌ای داریم که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند.

گفتنی است در این نشست برخی زمینه های همکاری بین کرمان و اندونزی بررسی شد.

  • 014A5173
  • 014A5183
  • 014A5205

Simple Image Gallery Extended