رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران: انجمن گردشگری سلامت در کرمان راه اندازی می شود

در .

رئیس انجمن گردشگری سلامت ایران گفت: در صورت علاقمندی فعالان گردشگری کرمان، نمایندگی انجمن گردشگری سلامت ایران در استان راه اندازی خواهد شد و به معرفی برند سلامت کرمان کمک خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، محمد جهانگیری، با اشاره به اینکه امروز دنیا بر روی برند سلامت تاکید دارد، افزود: باید تنوع محصول و خدمات وجود داشته باشد تا بتوانیم شهرک‌ها و یا دهکده‌های سلامت را با پرداختن به برند سلامت راه اندازی کنیم. معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران اظهار کرد: 25 درصد از گردش مالی دو هزار میلیارد دلاری گردشگری در دنیا مربوط به گردشگری سلامت است که حداقل یک درصد آن سهم ایران می شود.

وی ادامه داد: براساس آمارها، گردشگری 10 درصد اشتغال و 10.4 درصد درآمد ناخالص داخلی و سومین حوزه سرمایه گذاری و درآمدزایی دنیا را به خود اختصاص داده و ما می توانیم درآمدهای بسیاری را از فعالیت در این بخش کسب کنیم. جهانگیری، در بخش دیگری به وجود زیرساخت های مناسب در استان کرمان اشاره کرد و گفت: طرح نسخه نویسی الکترونیکی به صورت پایلوت در کرمان آغاز شده و به دلیل اینکه کرمان از اطمینان و استانداردهای لازم برخوردار بود، در این طرح انتخاب شد.

وی به اقداماتی در حوزه گردشگری سلامت از جمله ثبت پورتال مرکز اطلاعات سلامت کشورهای اسلامی با محوریت اتاق، راه‌اندازی اعتباربخشی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی با محوریت ایران، بیمه مشارکتی با کشورهای همجوار با اولویت کشورهای عراق، افغانستان و عمان، دریافت مجوز برای ایجاد مرکز شتابدهی و نوآوری های دیجیتال اشاره کرد.

گردشگری سلامت همواره دغدغه اتاق کرمان بوده است

رئیس اتاق کرمان نیز در این نشست گفت: گردشگری سلامت، همواره در طول چند دوره فعالیت هیات نمایندگان، دغدغه اتاق کرمان بوده و به دلیل ظرفیت های استان در این حوزه، گردشگری سلامت یکی از محورهای اصلی گردشگری استان بوده است. سیدمهدی طبیب زاده، با بیان اینکه در گزارش منتشر شده در مورد شاخص های توسعه پایدار در استان کرمان، بهداشت و درمان بهترین وضعیت را دارد، افزود: گردشگری سلامت منحصر به تاسیسات و خدمات نمی شود بلکه نیروی انسانی زبده و  پزشکان متبحر و متخصص، ساخت و سازهای گسترده، مشارکت های فعال بخش خصوصی می تواند کرمان را به مقصد گردشگری سلامت تبدیل کند. وی ادامه داد: استان کرمان به دلیل تنوع اقلیم در بحث گردشگری سلامت از ظرفیت لازم برخوردار است و اتاق کرمان آماده است از این رهگذر نسبت به جذب توریست و توسعه اقتصادی استان استفاده کند.

رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق کرمان نیز گفت: بحث گردشگری سلامت در برخی نشست های این کمیسیون مطرح و تلاش شده موضوعات مختلف گردشگری استان را بررسی و پیگیری کنیم. مهدی سیاوشی، افزود: امیدواریم با انجام اقدامات لازم جایگاه استان در گردشگری سلامت مشخص و کرمان بتواند برند سلامت در کشور شود.

پزشکان در حوزه سلامت کمتر از سایر حوزه ها سرمایه گذاری می کنند

در ادامه این نشست موسس و رئيس هيات مديره بنياد خيريه پيوند اعضا نفيس كرمانی با تاکید بر داشتن همت، غیرت و تلاش در حوزه بهداشت و درمان گفت: راه اندازی بخش پیوند کبد در کرمان نمونه‌ای از این همت و کوشش بود که اینگونه خدمات می تواند در جذب گردشگر سلامت بسیار تاثیرگذار باشد. محسن جلال‌پور افزود: در دوره پنجم فعالیت هیات نمایندگان اتاق کرمان تصمیم گرفته شد در حوزه مسئولیت اجتماعی به فعالیت های جدی‌تر پرداخته شود که کمیته‌ای تشکیل و اولویت ها در سه حوزه فرهنگی، آموزشی و درمانی جمع بندی و در نهایت پرداختن در بخش درمان جدی تر مطرح شد.

وی ادامه داد: پس از بررسی های متعدد در سال 84 تصمیم به فعالیت در حوزه پیوند گرفته شد و دومین بخش پیوند کبد کشور را در سال 87 پس از شیراز در کرمان راه اندازی کردیم که بعد از کرمان این بخش در تهران ایجاد شد. جلال پور تصریح کرد: در آن زمان بیش از 20 نشست با پزشکان استان برگزار و کمبودهای بیمارستانی مطرح شد اما متاسفانه از پزشکان گلایه داریم که در حوزه درمان و سلامت کمتر از سایر حوزه ها سرمایه گذاری می کنند.

وی با بیان اینکه زیرساخت های بیمارستانی در کرمان با کمبودهایی روبروست اما نیروی متخصص و پزشکان فوق‌العاده‌ای داریم، اظهار کرد: زیرساخت های لازم برای توسعه گردشگری سلامت می تواند با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و بخش خصوصی تامین شود تا بتوانیم ظرفیت استان را در این زمینه بالا ببریم. این فعال و تحلیلگر اقتصادی افزود: خوشبختانه اتاق کرمان موضوع گردشگری سلامت را پیگیری می کند و البته باید به این نکته توجه داشت که گردشگری سلامت صرفا با حضور گردشگر خارجی محقق نمی شود بلکه با حضور افرادی از استانهای همجوار نیز ممکن است.

رشد 30 درصدی زیرساخت های درمانی در چهار سال گذشته

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این نشست با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بعضی شاخص ها تیپ یک است و در شاخص های بهداشتی و آموزش پزشکی و پژوهشی جزء هفت دانشگاه اول کشور محسوب می شود، گفت: اما کرمان در کنار استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از نظر زیرساخت های لازم در این بخش ضعیف تر از سایر استان های کشور است. حمیدرضا رشیدی نژاد، افزود: امکانات و زیرساخت های درمانی کرمان در چهار سال اخیر رشد قابل توجه 30 درصدی را داشته اما هنوز با متوسط کشور فاصله داریم که در این رابطه می توان به سرانه تخت بیمارستانی استان کرمان به ازای هر هزار نفر 1.6 تخت اشاره کرد در حالی که متوسط کشور در حال حاضر 1.8 است.

وی با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته با کمک بخش خصوصی و همچنین مراکز دولتی حدود هزار تخت بیمارستانی به تخت های کرمان اضافه شده است، اظهار کرد: با وجود ضعف در زیرساخت ها، اما از نظر نیروی انسانی باتجربه و علمی در مرکز استان جزء بهترین ها در کشور و در بعضی موارد در سطح بین المللی هستیم. رشیدی نژاد، بیان کرد: از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت دعوت کردیم اما چون سرمایه گذاری بلند مدت و دیربازده است عده ای که در ابتدا استقبال کرده بودند، منصرف شدند اما چند مجوز به صورت پراکنده داده شده که اگر این موارد تجمیع شوند، به گردشگری سلامت در استان کمک بیشتری خواهد کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: در حال حاضر یکی از بیمارستان های خصوصی استان با کسب استانداردهای لازم و توسعه زیرساخت ها، امکان لازم را برای جذب گردشگر سلامت دارد و دانشگاه علوم پزشکی نیز از این فرصت استقبال می کند.

گفتنی است در این نشست برخی فعالان حوزه گردشگری سلامت به ارائه نظرات و دیدگاه های خود در زمینه توسعه این بخش پرداختند.

  • 014A9514
  • 014A9523

Simple Image Gallery Extended