طرح جامع زغال سنگ نهایی شد

در .

رئیس هیات عامل ایمیدرو از نهایی شدن طرح جامع زغال سنگ پس از بازنگری و بررسی‌های متعدد خبر داد.

به گزارش تجارت نیوز، مهدی کرباسیان در جلسه بررسی طرح جامع زغال سنگ با حضور فعالان زغال سنگ، تشکل‌ها و مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو اظهار داشت: ایمیدرو از ۳ سال پیش، تدوین طرح جامع زغالسنگ را شروع کرد که پس از چند بار بررسی، اکنون نهایی شده است. وی تاکید کرد: همانند طرح جامع فولاد، ‌طرح جامع زغال سنگ نیز مورد بازنگری و به روزآوری قرار خواهد گرفت و از سرمایه گذاران حوزه زغال سنگ حمایت می‌شود.

گفتنی است طبق طرح جامع زغال، منابع زغال سنگ ایران شامل کرمان، نایبند، شمال شرق خراسان، کاشان، اصفهان، مراغه و آذربایجان است. در کشور میزان زغال سنگ قطعی حدود یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تن و ذخایر احتمالی بین ۱۱ تا ۱۴ میلیارد تن برآورد شده است.

همچنین بیشترین ذخایر اکتشاف شده مربوط به ۴ ناحیه طبس، کرمان، البرز مرکزی و البرز شرقی است و بیش از ۹۰ درصد تولید زغال سنگ کشور از نوع کک شو است. در بانک اطلاعاتی این طرح، گردآوری اطلاعات همه معادن کشور، طبقه‌بندی آنها و نیز بانک اطلاعاتی در نرم افزار ArcGIS انجام شده است.

در این بانک اطلاعاتی، شناسنامه معادن شامل مشخصات عمومی معدن، مشخصات لایه زغالسنگ، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، ذخیره معدن، میزان تولید و روش معدنکاری درج شده است. از سوی دیگر طبق طرح جامع فولاد کشور از ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد ۵.۱ میلیون تن فولاد به روش کوره بلند و ۴۹.۹ میلیون تن به روش احیای مستقیم و سایر روش ها تولید خواهد شد.

از همین رو برای تولید فولاد به روش کوره بلند، ۳.۷ میلیون تن کک (شامل ۲.۸ میلیون تن کک کلوخه و ۰.۹ میلیون تن کک ریز دانه) نیاز خواهد بود. همچنین ۵.۳ میلیون تن کنسانتره زغال سنگ نیاز خواهیم داشت. همچنین در این نشست عنوان شد که بر اساس اطلاعات رسمی، احداث واحدهای جدید کک‌سازی نیازی نیست و ظرفیت‌سازی انجام شده است. از سوی دیگر هم اینک ۱.۳ میلیون تن طرح کنسانتره زغال سنگ در دست اجرا وجود دارد در حالی که فقط با کمبود ۸۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ مواجه هستیم. با بهره برداری از طرح‌ها، بیش از نیاز تولید خواهد شد که پیشنهاد شد شرکت‌ها برای صادرات برنامه‌ریزی مناسب داشته باشند.