15مهرماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره تابستان 96

در .

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: فرصت 15 روزه ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده تابستان 96 در نیمه مهر ماه پایان می یابد.

به گزارش ایرنا از سازمان امور مالیاتی، محمد مسیحی گفت: طبق قانون، مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده حداکثر 15 روز پس از پایان هر فصل مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به نشانی اینترنتی www.evat.ir ارائه و مالیات و عوارض ابرازی را پرداخت کنند. معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور از مودیان مالیاتی خواست برای برخورداری از هرگونه تسهیلات قانونی و جلوگیری از تعلق جرایم مالیاتی، نسبت به ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت مالیات و عوارض متعلقه در موعد مقرر اقدام کنند.

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می‌شود . ولی مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات - تولید - توزیع به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می‌یابد تا نهایتا توسط مصرف‌ کننده نهایی پرداخت شود.

مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که همه عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات (مودیان این نظام مالیاتی) بایستی علاوه بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.