آغاز پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی برای خرید فرش دستباف

در .

رئیس مرکز ملی فرش ایران از آغاز پرداخت تسهیلات خرید فرش دستباف تا سقف ۱۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: این تسهیلات تا ۳۶ ماه قابلیت تقسیط دارد و با نرخ بهره چهار درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، حمید کارگر، با بیان این که یکی از اصلی‌ترین دلایل افت بازار داخلی فرش دستباف، موضوع فرهنگ غلط جامعه است، گفت: موارد گوناگونی باعث شده بازار فرش ایرانی در داخل کشور با افت مواجه شود که از جمله آن تغییر سبک زندگی خانواده‌ها از خانه‌های بزرگ به خانه های کوچک و آپارتمانی، رواج کفپوش‌های دیگر مانند پارکت، سرامیک، موکت و  همچنین استفاده از فرش ماشینی هستند.

وی ادامه داد: در کنار این موارد فضای روانی نیز در جامعه وجود دارد که می‌گویند فرش دستباف ایرانی گران است و این موضوعی است که ما آن را رد می کنیم، چرا که فرش دستباف لزوما فرش‌های ریز بافت نفیس نیست، بلکه فرش‌های درشت بافت عشایری ایران نیز بسیار ارزشمند، زیبا با پاخور و قیمت مناسب هستند. رئیس مرکز ملی فرش ایران به سرنوشت وام خرید فرش دستباف که مدت‌ها در دستور کار این مرکز قرار داشت، اشاره کرد و از اجرای آزمایشی وام خرید فرش دستباف تا سقف ۱۰ میلیون تومان در استان آذربایجان غربی خبر داد.

کارگر اظهار کرد: تسهیلات خرید فرش دستباف موضوع تفاهم نامه ای بود که میان مرکز ملی فرش ایران و صندوق کارآفرینی امید بسته شد. در تفاهم اولیه مبلغ اعتبار لازم برای اعطای این وام ها ۵۰ میلیارد تومان عنوان شد که بعد با چانه‌زنی وزیر صنعت، معدن و تجارت این مبلغ تا ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت ولی به خاطر فراهم نبودن برخی زیرساخت‌ها از سوی صندوق کارآفرینی امید پرداخت این تسهیلات به تعویق افتاد.

وی ضمن تشریح زیرساخت‌های آماده نشده گفت: منظور از زیرساخت ها استقرار دستگاه‌های پز در فروشگاه هاست که هنوز صندوق کارآفرینی امید موفق به این کار نشده است. اما اکنون این تسهیلات به طور آزمایشی در استان آذربایجان غربی در حال پرداخت است که البته به صورت حواله های بانکی پرداخت می شود، نه کارت‌های اعتباری. کارگر عنوان کرد: این تسهیلات تا ۳۶ ماه قابلیت تقسیط دارد و با نرخ بهره چهار درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه جمعیت بافندگان فرش کم نشده‌ است، گفت: بر خلاف برخی اظهارات که می‌گویند به خاطر شرایط از تعداد بافندگان کاسته شده است، این موضوع را قبول نداریم، چرا که شاخص‌هایی مانند مقدار تولید، صادرات و ارزش فروش فرش دستباف ایرانی نشان می‌دهد که با این آمار نمی‌تواند از تعداد بافندگان کاسته شده باشد و باید گفت که در حال حاضر آماری که از طرف نهادهای مختلف ارائه می‌شود درباره تعداد بافندگان قابل استناد نیست، چرا که آمار چندان دقیقی در این باره وجود ندارد و ادعای آماری که مطرح می‌شود، نمی‌تواند پایه محکمی داشته باشد. ولی بر اساس برآوردهای موجود ما یک میلیون نفر جمعیت فرشباف داریم که ۷۰۰ هزار نفر آنها به صورت تمام وقت و مابقی نیز به صورت نیمه‌وقت قالی بافی می کنند.

رئیس مرکز فرش ایران درباره وضعیت بیمه بافندگان فرش عنوان کرد: موضوع بیمه یکی از مواردی است که تلاش می‌کنیم برطرف شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از تعداد قالی‌بافان فعالی که وجود دارند متاسفانه فقط ۳۲۰ هزار نفر از آنها بیمه هستند و ۵۹۰ هزار نفر نیز از طرف سازمان ملی فرش به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده‌اند.

کارگر ادامه داد: شکی نیست که در حال حاضر مهم‌ترین مشکلی که در مسیر بیمه شدن قالیبافان قرار دارد، کمبود نقدینگی است و یکی از موضوعاتی که در این زمینه با آن دچار مشکل هستیم این است که اختصاص بودجه برای بیمه به صورت سالانه صورت می‌گیرد و البته تعهد مالی سنگینی نیز به دولت تحمیل می‌کند. وی افزود: برای امسال بیش از ۷۲۰ میلیارد تومان اعتبار جهت بیمه فرشبافان تصویب شده است در صورتی که ما برای بیمه کردن ۵۰۰ هزار نفر به حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

لطفا دیدگاه خود را در این مورد این مطلب بنویسید: