رئیس اتاق: کرمان می‌تواند بخش عمده واردات عمان را تامین کند

در .

رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه امکان عرضه محصولات مختلف استان در بازار عمان وجود دارد، گفت: بسیاری از این اقلام می توانند بخش عمده‌ای از حجم کالاهای وارداتی عمان را تامین کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در همایش "بازار عمان و فرصت های صادراتی استان کرمان" که با حضور رایزن بازرگانی ایران در عمان، دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان و جمعی از فعالان اقتصادی استان برگزار شد، به محصولات تولیدی  کرمان از جمله سیمان که نیاز عمده کشور عمان محسوب می شود اشاره کرد و افزود: امکان تولید سالانه دو میلیون و 500 هزار تن سیمان در استان کرمان وجود دارد که می تواند سهم عمده‌ای از سیمان مورد نیاز عمان را تامین کند.

وی ادامه داد: آهن، چدن، فولاد، کاشی، سرامیک، لبنیات، خرما و ابزارهای صنعتی از دیگر اقلام وارداتی عمان هستند که با توجه به تولید این کالاها و محصولات در استان کرمان، می توان از این فرصت برای صادرات به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. طبیب زاده، با بیان اینکه در حال حاضر روابط اقتصادی ایران و عمان آنگونه که باید، راضی کننده نیست، به راهکارهای گسترش روابط ایران و عمان اشاره و تصریح کرد: بندر صحار عمان موقعیت ویژه‌ای دارد و می توان از این منطقه به عنوان پایگاه مرکزی ورود و خروج کالا به ایران استفاده کرد.

رئیس اتاق کرمان بیان کرد: با توجه به اینکه قرار است استان کرمان از فعالیت های اقتصادی ساحل مکران پشتیبانی کند و همچنین تاسیسات گسترده در چابهار ایجاد شود، امکان گسترش همکاری ها بین کرمان و عمان بیش از پیش وجود دارد. وی به تعرفه های گمرکی نزدیک به صفر صادرات از عمان به برخی کشورها اشاره کرد و گفت: همین مهم باعث می شود بندر صحار و سایر مناطق عمان بتوانند پایگاهی برای صادرات دوباره محصولات استان کرمان به سایر نقاط دنیا باشند.

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: کارخانه بزرگ تولید گندله بندر صحار در حال احداث است که امکان همکاری گسترده مجتمع گل گهر سیرجان و سایر معادن آهن با این کارخانه وجود دارد. رئیس اتاق کرمان در ادامه به سرمایه گذاری فعالان اقتصادی عمان در کرمان اشاره کرد و گفت: پروژه گودال خشت مال های کرمان با سرمایه گذاری 250 میلیون دلار و با مشارکت سرمایه گذارعمانی در حال انجام است که این سرمایه گذار تاکنون 50 میلیون دلار وارد ایران کرده است. وی افزود: همچنین نخستین کارخانه سورتینگ و بسته بندی میوه، سبزی و مرکبات در شهرستان جیرفت با مشارکت 38 درصدی سرمایه گذار عمانی در حال احداث است که امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

طبیب زاده در ادامه به احداث کارخانه کاشی و لعاب کاشی در یکی از مناطق کرمان با مشارکت عمانی ها اشاره کرد و گفت: همچنین برقراری ارتباط بین گل گهر سیرجان و بندر صحار و راه اندازی فروشگاه دائمی محصولات و کالاهای کرمان توسط اتاق تعاون استان در شهر مسقط، از دیگر مواردی است که  علاقمندی برای همکاری های اقتصادی عمان و کرمان را نشان می دهد. وی کشور عمان را تداعی کننده اعتدال، همکاری و همراهی با ایران در منطقه دانست و افزود: امکان گشایش اعتبار، مراودات بانکی، مرز آبی مشترک، دین، مذهب، هویت و فرهنگ مشترک از جمله مزایای ارتباط با عمان برای فعالان اقتصادی ایران است.

طبیب زاده تاکید کرد: نحوه برنامه ریزی و اقدام برای گسترش همکاری ها، مبادلات، ارسال کالاها، تاسیس نمایندگی ها و راه اندازی نمایشگاههای توانمندی های کرمان در عمان و برعکس می تواند از جمله برنامه های آتی برای دو منطقه باشد. وی بیان کرد: اتاق کرمان همه تلاش خود را به صورت منسجم انجام خواهد داد تا به گسترش همکاری های کرمان و عمان کمک کند.

سهم سه درصدی ایران از صادرات کالایی عمان 

در ادامه این همایش دبیرکل اتاق مشترک ایران و عمان با اشاره به اینکه عمان رتبه 48 فضای کسب و کار جهان را دارد، گفت: درآمد این کشور از فروش نفت و حوزه های کشاورزی، ماهیگیری، شیلات و گردشگری به دست می آید. آناهیتا فرزام افزود: در سال 2016 میلادی نرخ تورم در عمان 1.1 درصد اعلام شده و میزان تولید ناخالص داخلی این کشور 83 میلیارد و 69 میلیون دلار بوده است. وی سه کشور چین، امارات و ایران را شرکای تجاری مهم عمان عنوان و بیان کرد: سهم چین از صادرات کالایی عمان در سال 2016 میلادی 43 درصد، سهم امارات 45 درصد و سهم ایران سه درصد بوده که میوه، سبزیجات، انواع نان، محصولات لبنی، تخم مرغ، خشکبار، گوشت و دام زنده و آهن آلات از جمله اقلام صادراتی ایران به عمان است و امکان افزایش این صادرات وجود دارد. فرزام، به معافیت های مالیاتی 25 تا 30 سال برای سرمایه گذاران در بنادر صحار، دقم، صلاله و آل مزیونه در کشور عمان اشاره کرد.

صادرات خدمات فنی و مهندسی محور مهم فعالیت ایران در عمان

مسئول میز عمان در سازمان توسعه تجارت ایران نیز در ادامه این همایش، به برخی ویژگی های منحصر به فرد عمان اشاره کرد و گفت: عمان تنها کشوری است که به تنگه هرمز و منطقه استراتژیک آن دسترسی دارد و همچنین در جنوب این کشور فضای مستعدی برای ورود به بازارهای شرق آفریقا وجود دارد. مسعود طاهری مهر، افزود: بهتر است حضور فعالان اقتصادی در عمان از طریق شرکت های مدیریت صادرات هماهنگ و فعالیت ها با اخذ کارگزاری رسمی آغاز شود.

وی اظهار کرد: یکی از محورهای مهم فعالیت ایران در عمان، صادرات خدمات فنی و مهندسی است زیرا عمان برنامه توسعه واحدهای مسکونی و صنعتی را در دستور کار دارد و ما می توانیم فعالیت های خوبی در این زمینه داشته باشیم. طاهری مهر، با اشاره به اینکه تمامی پروژه ها در عمان از طریق مناقصه های رسمی واگذار می شود، بیان کرد: بیش از نیمی از پروژه ها در مناقصه های داخلی و محلی و مابقی آن در مناقصه های خارجی واگذار می شوند اما ورود به بازار عمان باید با مطالعه، دقت و بازدید از منطقه انجام شود.

حضور کمرنگ شرکت های کرمانی در نمایشگاه های تخصصی و بین المللی عمان

همچنین رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در عمان، این کشور را صلح طلب عنوان کرد و گفت: امنیت، شاخص های کلان بسیار باثبات، نرخ بهره بانکی و تورم پایین در عمان وجود دارد و این کشور می تواند سکوی پرتاب محصولات ایران و کرمان به قطر، کنیا، تانزانیا، اتیوپی و یمن باشد. عباس عبدالخانی، تکمیل زیرساخت ها را بستر و بنیان هر تجارتی عنوان کرد و افزود: یکی از این زیرساخت ها صدور روادید است که مشکلات در این رابطه طی دو تا سه سال اخیر حل شد و در حال حاضر روادید برای حضور در عمان از هر نقطه ایران از حداقل 48 ساعت تا حداکثر چهار روز صادر می شود.

وی در ادامه، حمل و نقل را از دیگر زیرساخت لازم برای فعالیت ها و روابط تجاری دانست و عنوان کرد: در حال حاضر پروازهای مستقیم از تهران، مشهد، شیراز، کیش، قشم و چابهار به عمان وجود دارد که امیدواریم پرواز کرمان- عمان نیز بزودی راه اندازی شود. عبدالخانی بیان کرد: همچنین امکان حمل و نقل دریایی در زمینه مسافر و بار از طریق کشتی از ایران به بنادر عمان وجود دارد.  

رایزن بازرگانی ایران در عمان اظهار کرد: روابط بانکی سومین و کلیدی ترین زیرساخت توسعه روابط تجاری است که در این رابطه مشکلات بانکی فعالان اقتصادی ایران در عمان از چهار ماه گذشته با سفر رئیس جمهوری ایران به مسقط، برطرف شد و تجار ایرانی می توانند در بانک خصوصی و تجاری عمان "صحار"، به یورو و دلار ال سی باز کنند.

  وی خطاب به فعالان اقتصادی علاقمند به همکاری با عمان گفت: عمان کشوری سرمایه پذیر است و می توان سرمایه گذاری های مشترک با این کشور انجام داد و از سوی دیگر اگر فرصت های تجاری در ایران وجود داشته باشد عمانی ها از آنها استقبال می کنند. عبدالخانی تصریح کرد: حضور شرکت های کرمانی در نمایشگاه های تخصصی و بین المللی مواد غذایی و مصالح ساختمانی و سایر حوزه ها بسیار کمرنگ است در حالی که کرمان ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی در کشاورزی، صنعت، معدن و توریست دارد.

وی احداث کلینیک پزشکی در عمان به خصوص در زمینه‌های ارتوپدی، استخوان و سرطان را به فعالان اقتصادی حوزه سلامت پیشنهاد داد و گفت: عمان پزشک متخصص ندارد و 95 درصد کادر پزشکی این کشور را هندی ها تشکیل می دهند که پزشکان ایرانی می توانند از این فرصت استفاده کنند. عبدالخانی افزود: همچنین سالانه 50 هزار عمانی وارد ایران می شوند که هدف عمده آنها از این سفر درمان و معالجه های پزشکی است و بسیاری از آنها راهی مراکز درمانی شیراز می شوند که استان کرمان نیز می تواند از چنین موقعیت مشابهی در زمینه توریست درمانی برخوردار شود.

وی در بخش دیگری به توسعه صنعتی عمان و برنامه چشم انداز 40 ساله این کشور برای عدم وابستگی به نفت و گاز و حرکت به سمت احداث کارخانه های مختلف اشاره کرد و گفت: احداث و راه اندازی این کارخانه ها نیاز به ابزار و لوازمی دارد که همه آنها باید به عمان وارد شوند و کرمان می تواند از این فرصت استفاده کند.

در ادامه این همایش "هیثم بن علی" مدیر ارشد بازرگانی بندر و منطقه آزاد صحار عمان به تحلیل وضعیت این منطقه و مزایای سرمایه گذاری در آن پرداخت. گفتنی است بازدید از پتانسیل‌ها و پروژه‌های مختلف استان و نشست با فعالان اقتصادی از دیگر برنامه‌های این هیات طی دو روز سفر به کرمان بود.

گزارش تصویری

لطفا دیدگاه خود را در این مورد این مطلب بنویسید: