مسائل و مشکلات فعالان سیر شهداد بررسی شد

در .

مسائل و مشکلات فعالان، کشاورزان، بازرگانان و دست اندرکاران محصول سیر شهداد در نشست هم اندیشی با حضور رئیس اتاق کرمان، بخشدار و جمعی از کشاورزان منطقه شهداد و همچنین نمایندگان دستگاههای دولتی مربوطه بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، در این نشست عدم ارائه خدمات کارشناسی در مزارع سیر شهداد، بلا بودن سود تسهیلات بانکی، نبودن کارگاه بسته بندی در منطقه، وارد شدن بذرآلوده و وجود دلالان و واسطه ها از جمله مشکلات این محصول عنوان شد. رئیس اتاق کرمان گفت: باید راهکارهایی ارائه شود تا سیر با بالاترین راندمان و کمترین مصرف آب در هر هکتار تولید شود و توجیه اقتصادی داشته باشد.

سیدمهدی طبیب زاده افزود: به گفته کارشناسان برای تولید هر کیلوگرم سیر 300 لیتر آب مصرف می شود که اگر قیمت واقعی آب (هر مترمکعب 2 دلار) در نظر گرفته شود تولید این محصول توجیه اقتصادی ندارد. وی ادامه داد: باید در زمینه راه اندازی صنایع غذایی مرتبط با سیر، برپایی جشنواره سیر و تعریف برند ویژه برای این محصول تلاش و کار صحیح را پایه گذاری کرد.

طبیب زاده، با اشاره به اینکه راهی به جز ایجاد تشکل برای فعالان این حوزه وجود ندارد، اظهار کرد: پیشنهاد می شود در ابتدا تعاونی سیر شهداد تشکیل و مسائل و مشکلات مختلف در آنجا بررسی و سپس تشکل های مناطق دارای مزارع سیر در سطح استان نیز تشکیل شود. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: با فعالان شدن تشکل های شهرستانی می توان تشکل سیر استان را به صورت توانمند و فعال راه اندازی کرد و اتاق نیز در زمینه مطالعه و توسعه بازار، حمل و نقل و شناسایی رقبا در این حوزه کمک می کند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه فصل برداشت سیر در شهداد از 15 فروردین ماه به مدت یک ماه خواهد بود و فرصتی تا زمان برداشت باقی نمانده باید در کوتاه مدت زمینه بازاریابی و کمک به فروش محصول فراهم شود. طبیب زاده افزود: در برنامه بلندمدت نیز باید به مطالعه و چگونگی اجرای طرح هایی از کاشت تا برداشت و سپس صادرات این محصول پرداخت.

در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق کرمان گفت: آبخواهی سیر شهداد در فصل زمستان است و این محصول با کیفیت بسیار بالا تولید می شود. حسین نجف آبادی پور افزود: اگر چه سیر شهداد از نظر کیفیت بسیار خوب و مناسب است اما معمولا مرکز تولید سیر ایران در همدان است، ولی با توجه به اینکه سیر شهداد زودتر از سیر همدان برداشت می شود قابلیت بازاریابی و فروش آن بیشتر وجود دارد.

در ادامه نیز بخشدار شهداد در این نشست با بیان اینکه عمده بازار سیر شهداد خارجی است، گفت: قرار است هزار تن سیر به صورت آزمایشی توسط شرکتی با برند مشخص خریداری و به روسیه ارسال شود و به ظاهر این محصول تاکنون مشکل بازار نداشته است. محمدحسین یزدانپناه افزود: در راستای ساماندهی فعالان سیر در شهداد پیشنهاد تشکیل شرکت تعاونی سیرکاران، راه اندازی انجمن سیر و همچنین تاسیس صندوق توسعه سیر را مطرح کرده ایم.

لازم به ذکر است در سال زراعی جاری 617 هکتار از مزارع شهداد زیر کشت سیر قرار داد که پیش بینی شده بین 25 تا 30 هزار تن محصول برداشت شود.

لطفا دیدگاه خود را در این مورد این مطلب بنویسید: