اطلاعیه دفتر اربیل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی استان آذربایجان شرقی در خصوص نحوه قیمت گذاری میوه و تره بار در اربیل عراق

 

۱- قیمت گذاری انواع میوه از سوی هیات قیمت گذاری میوه و سبزیجات شهرداری اربیل انجام پذیرفته و بصورت ابلاغیه ای یک هفته ای است. در طول مدت یک هفته که تاریخ آن هم دقیقا در بالای ابلاغیه درج میشود، هیچ نوسانی شامل قیمتها نیست تا آغاز هفته بعدی که قیمتهای جدید برای یک هفته دیگر تعیین و ابلاغ میشود.
۲-عمده فروش میوه و سبزیجات تنها در قبال ارائه رسید بار از واردکننده میوه به اربیل تحویل گرفته و عملا در ابتدای کار وجهی پرداخت نمیکند و طبق روال بازار حداکثر تا سه روز مبلغ کل بار تحویلی را پرداخت مینمایند( فروش به صورت امانی). در این بازار اثری از چک، قرارداد و… نیست. رسید تحویل بار تنها مدرک معتبر و قابل استناد در این بازار است.
۳-عمده فروش از بابت هر تن میوه ۷۰۰۰ دینار عراقی (معادل ۶۲۰۰۰ ریال)، هزینه انبار و کارگر برای هر روز در نظر گرفته از مبلغ کل فروش کم می کنند.
۴-عمده فروش مستقر در میدان هیچ درصدی از قیمت کل توافقی با واردکننده میوه، برداشت ننموده و سود ۱۰-۶ درصد      ( سود متوسط برآوردی برای کلیه میوه ها و سبزیجات حدود ۵۰ دینار در کیلوگرم ) خود را با افزودن بر قیمت توافقی به خریداران خرده خواهد فروخت.

بدیهی است، کل قیمت توافقی میان وارد کننده میوه و سبزیجات با هزینه انبار و نیز درصد سود عمده فروش مستقر در میدان میوه و تره بار، نباید از قیمت مصوب شهرداری بیشتر گردد.

امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدیدها
186
5940
42588
146684
8080816