معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: استان کرمان از نبود کامیون های یخچال دار به ویژه در فصل برداشت محصولات کشاورزی بیشترین آسیب و ضربه را متحمل شده که باید برای حل این مسئله تدابیر لازم اندیشیده شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، حسین مهرابی، در نشست بررسی بازار داخل و صادرات محصولات کشاورزی جنوب استان افزود: برنامه ریزی های لازم در خصوص ورود کامیون های خارجی در فصل برداشت محصول، دریافت مجوز برای واردات کامیون های کارکرده به کشور و همچنین در نظر گرفتن 30 درصد سوخت اضافه برای کامیون های عزیمت کننده به جنوب، می تواند بخشی از مشکلات در این زمینه را برطرف کند.

وی ضمن تاکید بر اجرای ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار به عنوان خواسته جدی بخش خصوصی، اظهار کرد: باید تصمیمات پرنوسان و غیرکارشناسی که به اقتصاد و جامعه ما لطمه وارد می کند، برداشته شود. مهرابی، بیان کرد: مجموعه استان برای تنظیم بازار، رفع موانع تولید و بهبود محیط کسب و کار و رفع مشکلات صادرات محصولات و تولیدات در حد توان خود تلاش می کند و همراه بخش خصوصی خواهد بود.

در ادامه این نشست رئیس اتاق کرمان گفت: برای ساماندهی محصولات جنوب و صادرات آنها با اولویت کشورهای همسایه، بهتر است شرکت های حمل و نقل با صادرکنندگان نشست هایی را برگزار و مسائل را توجیه کنند تا صادرکنندگان بتوانند به بهترین شکل از خدمات شرکت های حمل و نقل استفاده کنند. سیدمهدی طبیب زاده، با بیان اینکه در این شرایط همه باید برای ساماندهی بازار و ملاحظه وضعیت کشاورزان تلاش کنند، افزود: لازم است ناوگان حمل و نقل یخچال دار کشور تقویت شود و تنها یک شرکت نمی تواند پاسخگوی نیاز موجود باشد.

در ادامه رئیس دفتر نمایندگی اتاق کرمان در جنوب استان بر اجرای ماده 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مبنی بر در نظرگرفتن نظر بخش خصوصی در تصمیم گیری های مختلف، اظهار کرد: این مهم اتفاق نیفتاده و با صدور بخشنامه های یک شنبه بدون نظر کارشناسی بخش خصوصی، نمی توان فعالیت موثری انجام داد. عباس جبالبارزی، نبود شرکت های مدیریت صادرات در منطقه را یکی از عوامل غیرحرفه ای عمل کردن در صادرات محصولات جنوب عنوان و بیان کرد: اعمال برخی محدودیت ها توسط کشورهای همسایه، نبود ناوگان مناسب حمل و نقل، عدم تامین مالی و دریافت به موقع تسهیلات صادرات، وضع هر گونه تعرفه برای محصولات جنوب و...از جمله مشکلات در مسیر صادرات محصولات جنوب استان است.

گفتنی است در این نشست مقرر شد نشست ها و مکاتبه هایی با مسئولان ارشد اجرایی اقتصاد کشور برای رفع مشکلات از جمله دریافت مجوزها، اختصاص تسهیلات و ... برگزار شود.

  • 014A0046
  • 014A0053

Simple Image Gallery Extended