رئیس اتاق کرمان گفت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به عنوان واسطه، گزینه مناسبی برای حمایت از صنایع محسوب می شود و برخی اولویت های اتاق منطبق با اولویت های این صندوق است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در نشست آنلاین معرفی خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک افزود: تامین مالی پروژه ها به ویژه در صنایع کوچک استان از اولویت ها و دغدغه‌های اصلی اتاق کرمان است زیرا واحدهای بزرگ با تجدید منابع خود در بانک ها امکان تامین مالی را دارند. وی ادامه داد: بیش از 80 درصد ارزش افزوده بخش صنعت و معدن استان مربوط به بنگاه های بزرگ و 20 درصد مربوط به واحدهای کوچک و متوسط است اما از نظر تعداد واحدها با توجه به برعکس بودن این آمار، توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط ضروری است.

طبیب زاده تصریح کرد: در حال حاضر برای عبور از شکاف تکنولوژیک و به دلیل تحریم ها که نمی توان از دانش روز استفاده کرد، استفاده از شرکت های دانش بنیان راه میان بر است که اتاق کرمان در این راستا انجمن شرکت های دانش بنیان را تشکیل داده که در حال تهیه نقشه راه و تهیه سند فناوری استان است. رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: اولویت دیگر صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به عنوان یکی از فعالیت های اصلی اتاق کرمان توجه به توسعه صادرات است زیرا صادرات در همه کشورهایی که با رشد و پیشرفت همراه بوده‌اند، به خوبی توسعه یافته است.

وی ادامه داد: اگر برای تکمیل پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیشتر از 60 درصد بتوان از خدمات این صندوق استفاده کرد به ایجاد اشتغال، زمان مناسب و فعال شدن سرمایه های ملی کمک می کند. طبیب زاده، اظهار کرد: همچنین 70 درصد واحدهای صنعتی استان با کمتر از 50 درصد ظرفیت خود کار می کنند که از طریق تامین سرمایه در گردش برای این واحدها می توان ظرفیت های بالقوه را فعال و طرح های اشتغال زا را در اولویت قرار داد.

وی افزود: تامین مالی پروژه ها با دشواری های بسیاری روبرو شده و بانک ها ادعا دارند که مصارف آنها از منابع پیشی گرفته و در عمل امکان تامین مالی وجود ندارد. رئیس اتاق کرمان، با اشاره به اینکه استفاده از فاینانس خارجی در شرایط کنونی امکان پذیر نیست، اضافه کرد: بازار سرمایه چندان نقش موثری در تامین مالی شرکت های کرمان ندارد که باید برنامه‌ای برای ورود شرکت ها به این بازار فراهم آورد تا بتوان بخشی از تامین مالی را انجام داد.  طبیب زاده گفت: اگر چه استان کرمان از صنایع بزرگ برخوردار است اما بنیه صنعتی هر استانی را صنایع کوچک آن تشکیل می دهند که می توان با اجرای نظام پیمانکاری فرعی، استفاده از فناوری های جدید، بهبود فضای کسب و کار و تامین مالی از این صنایع حمایت کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق کرمان نیز در این نشست به بیان برخی مشکلات فعالان اقتصادی در خصوص خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک پرداخت و بیان کرد: برخی بانک ها طرف قرارداد این صندوق نیستند و ضمانت نامه ها را نمی پذیرند. عباس جبالبارزی افزود: برخی فعالان اقتصادی معتقدند که وثایق مورد نظر صندوق چندین تفاوتی با بانک ها ندارند و سختگیرانه هستند، که انتظار حمایت بیشتری وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران ادامه داد: در حال حاضر ارائه خدمات این صندوق در استان از طریق شرکت شهرک های صنعتی و صنایع کوچک انجام می شود که پیشنهاد ما واگذاری نمایندگی صندوق به اتاق های بازرگانی است تا خدمات بهتر و مراجعه حضوری به تهران کمتر صورت گیرد. وی خاطرنشان کرد: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به معنای واقعی به فعالان اقتصادی کمک و صدور ضمانت نامه ها بخشی از مشکلات آنها را برطرف کرده است.

در ادامه این نشست مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، با اشاره به اینکه این صندوق در سال 1383 تاسیس شده و تابع قانون است، گفت: فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کوتاه کردن مدت زمان اجرای طرح های اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته و تضمین و تسهیل در وثیقه های تسهیلات اعطایی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به صنایع کوچک از جمله اهداف و وظایف این صندوق است. محمدحسین مقیسه، افزود: از اولویت های موضوعی صندوق در حوزه صدور ضمانت نامه، می توان به طرح های دانش بنیان، واحدهای صادراتی، طرح های ایجادی با پیشرفت فیزیکی حداقل 60 درصد، تامین سرمایه در گردش برای افزایش ظرفیت تولید برای واحدهای فعال، طرح های توسعه‌ای فعال با ظرفیت کامل و طرح های اشتغال زا اشاره کرد.

وی در خصوص دریافت وثایق برای صدور ضمانت نامه ها گفت: بر اساس قانون، باید محل اجرای طرح به عنوان وثیقه پذیرفته شود که ما موظف هستیم به این مهم عمل کنیم و در مورد تعامل با بانک ها نیز تفاهم نامه هایی با برخی بانک ها منعقد شده تا بیشترین همکاری را برای پذیرش ضمانت نامه های صندوق داشته باشند.

گفتنی است در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی پرسش های خود را مطرح و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

  • 014A8010
  • 014A8055

Simple Image Gallery Extended