رئیس اتاق کرمان با بیان اینکه امنیت یکی از مهم ترین ارکان عمومی جامعه است که بایستی از سوی دولت و حاکمیت فراهم شود، گفت: طبق مطالعات انجام شده ضریب امنیتی بالا در همه سطوح، بدون‌ شک با تاثیر گذاشتن بر سرمایه‌گذاری، باعث رشد و توسعه اقتصادی می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در آئین گرامیداشت هفته نیروی انتظامی و تجلیل از فرماندهان انتظامی استان کرمان افزود: از سوی دیگر رشد اقتصادی می تواند از طریق کاهش فقر و فاصله طبقاتی، به امنیت اجتماعی و اقتصادی دامن زده و شکوفایی را به دنبال داشته باشد. وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین انتظاراتی که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور فیزیکی خود در محل سرمایه گذاری دارند، تامین امنیت آنهاست که این موضوع بسیار مهم است زیرا اگر امنیت سرمایه‌گذار از طرق مختلف تهدید شده یا به خطر بیفتد دیگر سرمایه‌گذار رغبتی برای تعریف برنامه‌های خود پیدا نخواهد کرد.

طبیب زاده خاطرنشان کرد: وجود امنیت در درون کشور که وظیفه تامین آن بر عهده نیروی انتظامی است، به عنوان یک موهبت اگر در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد، می‌تواند به توسعه و بالندگی اقتصاد کشور کمک کند. رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه از دیدگاه اقتصادی، امنیت به سه لایه تفکیک شده و اثرگذاری آن بر رشد اقتصادی در هر سه لایه مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: اولین لایه امنیت، به امنیت جانی و اجتماعی افراد مربوط می‌شود و در واقع تا زمانی که امنیت جانی و مالی افراد در درون کشورها تامین نشود صحبت کردن از دیگر لایه‌های امنیت بی‌معنی خواهد بود.

وی افزود: لایه میانی امنیت، به امنیت منطقه‌ای و جغرافیایی مربوط می‌شود که اگر امنیت افراد و سرمایه‌گذاران از درون کشور تامین شود و ثبات سیاسی حکومت نیز در کمک به آن عمل کند آنگاه باید در مقابله با تهدیدهای بیرونی و منطقه‌ای رفتاری اتخاذ شود تا تنش به درون کشور رسوخ نکند. طبیب زاده، آخرین و مهم‌ترین لایه امنیت از دیدگاه اقتصادی را امنیت سرمایه و تضمین حقوق مالکیت افراد عنوان و بیان کرد: بر اساس گزارش فضای کسب و کار سال 2016 بانک جهانی، 10 شاخص برای بهبود فضای کسب و کار تعریف شده که یکی از این شاخص‌ها، حمایت از سرمایه‌گذاران است که به بررسی میزان حمایت قانون از حقوق سهامداران و حمایت از سرمایه‌گذاران می‌پردازد.

وی به نمونه‌ای بومي از تاثير امنيت بر توسعه اقتصادي اشاره و اظهار کرد: شرق استان در گذشته به عنوان يكي از مناطق اصلي بحران خيز استان كرمان با مواردی مانند درگيري مسلحانه، قتل، ‌آدم ربايي يا راه‌بندي مسلحانه روبرو بود اما نيروهاي امنيتي و انتظامي در طول يك دهه تلاش و جانفشاني توانستند امنيت را در شرق استان برقرار كنند و زمينه سرمايه گذاري را در اين منطقه فراهم سازند. رئیس اتاق کرمان اظهار کرد: امروز در بم هزاران نفر در كارخانجات خودروسازي و صدها نفر در كارخانجات و صنايع مختلف تبديلي و فرآوري، از بسته بندي خرما گرفته تا تهيه نئوپان از سرشاخه هاي نخل، مشغول به كار هستند که بخشي از آرامش امروز این منطقه، مرهون توسعه اقتصادي است و در مقابل تحكيم و تقويت امنيت نيز مي تواند توسعه اقتصادي را روز به روز افزايش دهد.

وی ادامه داد: توسعه اقتصادي بر مبناي صحيح، موجب بهره‌مندی همه مردم مي شود و همچنین امنيت سرمايه‌گذاران و كارآفرينان سبب گسترش حجم سرمايه‌گذاري شده و سرمايه‌گذاران در تمام جهان به دنبال جاي امن و مطمئن هستند. طبیب زاده افزود: باید به این نکته توجه کرد که با مهاجرت سرمايه‌گذاران و كارآفرينان به جاهاي امن‌تر، سهم توليد، اشتغال و درآمد سرانه نيز كاهش يافته، اقتصاد ناسالم شبيه قاچاق مواد مخدر، كالا، دام و انسان جايگزين آن مي شود، تبعات سوء امنيتي را به دنبال خواهد داشت و همه از آن متضرر خواهند شد.

گفتنی است در پایان این همایش از فرماندهان انتظامی کرمان قدردانی و تجلیل شد.