رئیس اتاق کرمان گفت: اگر دولت به ویژه سازمان های تامین اجتماعی و امورمالیاتی و همچنین بانک ها به تولید کمک نکنند از تولیدکننده خبری نخواهد بود که درآمدهای این دستگاهها تامین شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده، در نشست فعالان اقتصادی با رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: 75 درصد از مشکلات فعالان اقتصادی در سه حوزه بانک، بیمه و مالیات است و متاسفانه محدودیت های قانونی و شدت پیگیری ها در وصول مالیات در کشور، باعث شده مدیران استانی نتوانند آنگونه که باید در خدمت فعالان اقتصادی باشند.

وی ادامه داد: این پرسش مطرح شده که چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و درآمد فعالان اقتصادی روی داده که هر سال میزان درآمدهای مالیاتی افزایش می یابد که کرمان رتبه اول رشد فزاینده مالیات در کشور را داراست. طبیب زاده، با تاکید بر اینکه بخش خصوصی شرایط کشور و وابستگی شدید درآمدهای دولت به مالیات را می داند، تصریح کرد: نباید افزایش مالیات مشمول افراد شناسنامه دار و با عملکرد شفاف شود بلکه باید افراد با فرار مالیاتی، پایه های مالیاتی جدید و زیرزمینی ها را یافت و از آنها مالیات دریافت کرد.

رئیس اتاق کرمان بیان کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تسهیلاتی را برای شرکت های تولیدی تصویب کرده که تسهیلات باید شامل اشخاص حقوقی تولید کننده نیز شود و در این زمینه نیاز به اصلاح قوانین وجود دارد. وی افزود: در شرایط دشوار کنونی که مشکلات بسیاری مانند افزایش قیمت ها، پیمان سپاری ارزی و محدودیت های ناشی از تحریم ها وجود دارد و سازمان امور مالیاتی نیز در سود آنها شریک است، باید با تفویض اختیارات به مدیران استانی و استفاده از ظرفیت های قانون به تولیدکنندگان کمک شود.

طبیب زاده اظهار کرد: دولت باید مالیاتی که حق است را دریافت کند و اشکالات در نظام مالیاتی را اصلاح کند تا رابطه متقابل دوستانه و منطقی با فعالان اقتصادی برقرار شود.

مالیات های رها شده در کشور پیگیری می شود

رئیس‌ کل سازمان امورمالیاتی کشور نیز در این نشست گفت: وصول درآمد مالیاتی کشور به قیمت تحمیل شرایط سخت بر اقشار پایین جامعه نبوده و وصول مالیات به سمتی می‌ رود که دهک‌ های بالای جامعه باید بیشترین مالیات و دهک‌های پایین جامعه کمترین مالیات را پرداخت کنند.

امیدعلی پارسا، با تاکید بر اینکه همواره باید مالیات بر اشخاص حقوقی و تولیدکننده کاهش یابد و برخی مالیات‌های رها شده در کشور پیگیری شود، افزود: با اختصاص مالیات بر مجموع درآمدی افراد، مبلغی به عنوان مالیات عام به افراد داده می شود، مردم با درآمد حداقل معیشتی از مالیات معاف و نرخ مالیات پس از آن تصاعدی فزاینده می شود.

وی با اشاره به اینکه متوسط افزایش نرخ مالیاتی امسال ۲۸ درصد اعلام شده که در کرمان ۲۲ درصد و تهران ۳۲ درصد خواهد بود، بیان کرد: امسال 3.2 درصد درآمدهای مالیاتی کشور از کرمان تامین می شود که البته ما ایمان داریم همانطور که ارزش افزوده را دریافت می کنیم استرداد نیز در سریعترین زمان ممکن انجام شود. پارسا، تصریح کرد: ۱۰۴ درصد متوسط وصولی مالیات استان کرمان بوده که بخش عمده ای از آن مربوط به شرکت های بزرگ این استان است و در مجموع برای کشور تبعیض منطقه ای بی معنی است و ظرفیت‌های امروز کرمان موجب افزایش درآمد مالیاتی کشور از این استان شده است.

رییس‌کل سازمان امورمالیاتی کشور، با بیان اینکه مرکز دادرسی مستقل با قانون جدید تا پایان امسال در سازمان امورمالیاتی راه اندازی می شود، گفت: ۱۵ درصد از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی درآمد میلیاردی دارند که این افراد باید مالیات پرداخت کنند. وی بیان کرد: ابتدا اعلام شد افرادی که تا ۳۰ مهرماه سال گذشته مالیات خود را پرداخت کرده اند در تولید و خدمات مشمول ۱۰۰ درصد بخشودگی شوند که این میزان انتهای سال گذشته، بخشودگی ۹۰ درصدی برای تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیرتولید در نظر گرفته شده بود.

پارسا عنوان کرد: از خردادماه امسال در نشست سران قوا مصوب شد که تمامی بدهی های پیش از ورود کرونا به کشور که قطعی و ابلاغ شده اگر تا پایان خردادماه پرداخت شود مشمول ۹۰ درصدی معافیت مالیاتی برای حوزه تولید و ۸۰ درصد برای بخش غیرتولید شد و پس از آن هرماه دو درصد از این بخشودگی کاهش می یافت. وی با اشاره به اینکه سال آینده همین روند ادامه می یابد و میزان بخشودگی ها روال منطقی رو به کاهش خواهد داشت، افزود: یکی از مشکلات نظام مالیاتی کشور، بخشودگی های بی حساب است که در این خصوص جرایم مالیاتی در دنیا بسیار زیاد است و علت بالا بودن آن تقویت جنبه سلبی آن محسوب می شود.

اخذ مالیات باید بر اساس عملکرد باشد نه ممیز محور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به اینکه بنا به گفته رئیس کل بانک مرکزی ۲۷ میلیارد دلار منابع ارزی به سیستم بانکی کشور برنگشته است، گفت: باید مشوق های صادراتی در شرایط کنونی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود و رفتارهای مناسب صورت گیرد اما همواره اجازه نمی دهیم یک دلار از تعهد ارزی تسویه نشود. محمدرضا پورابراهیمی، افزود: هر کس که ادعا می کند که تسویه ارزی انجام داده، میزان گردش ارزی و یا ریالی یا ثبت سفارش برای واردات و یا نام وارد کننده ای که ارز را به او تحویل داده به بانک مرکزی اعلام کند تا راستی آزمایی و تایید شود اما اگر ارز مربوط به سال 97 در بودجه سال 98 تسویه ارزی نشود، مشمول جرائم مالیاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: پیش نویس محورهایی برای حل مشکلات ارزی و نحوه تصمیم گیری در مورد صادرات غیرنفتی آماده شده که در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت که نظرات و پیشنهادات خود را اعلام کنند تا پس از جمع بندی، این محورها در نشست با مسئولان کشور به نتیجه لازم برسد. پورابراهیمی، تصریح کرد: رویکرد ما در وصول مالیات به دلیل نبودن اطلاعات کافی ممیز محور است که این رویه باید حذف و رویکرد سامانه محور و بر اساس عملکرد باشد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، در ادامه نسبت به رفع ایرادهای شورای نگهبان نسبت به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان تابستان امسال و همچنین اصلاح بندهای قانون مالیات های مستقیم با هدف پایه های مالیاتی جدید در آینده ای نزدیک ابراز امیدواری کرد و گفت: در حال حاضر که نرخ تورم از سود سپرده ها بالاتر است دریافت مالیات از سود سپرده ها امکان پذیر نخواهد بود. وی افزود: سال گذشته بر خلاف قانون میزان درصد مالیات وصولی از استان ها افزایش یافت اما خواسته جدی ما در سال جاری این است که عدد وصول مالیات را بیشتر از قانون بودجه قرار ندهید، متوسط رشد مالیاتی نیز بر مبنای پایه سال 98 در نظر گرفته شود و مازاد درآمدهای مالیاتی به استان ها برگردانده شود.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان اقتصادی و مشاوران مالیاتی به بیان مسائل، مشکلات، نظرات و پیشنهادهای خود در این حوزه پرداختند.

 

  • 014A5396
  • 014A5410

Simple Image Gallery Extended