رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه حوزه گردشگری بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان پذیرفته است، گفت: با توجه به محدودیت منابع دولتی برای توسعه گردشگری، پیشنهاد می شود یکی از شرکت‌های معدنی و یا ترکیبی از شرکت های معدنی استان به عنوان معین گردشگری و تکمیل زیرساخت‌های این حوزه معرفی شوند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب زاده در پنجاه و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع بررسی آسیب های وارد شده به گردشگری، صنایع دستی و فرش استان، افزود: منابع معدنی تجدیدناپذیر هستند و در صورت نبودن مواد اولیه، زنجیره تولید تمام می شود که باید در شرایط فعلی از منابع معدنی استفاده کرد و به نقش آنها در توسعه به خوبی پی برد. وی ادامه داد: گردشگری به لحاظ ظرفیت های فراوان در انتقال فرهنگ‌ها، تجربیات و اشتغال ایجاد شده می‌تواند پیشران اقتصاد استان باشد اما نیاز به باور، برنامه، ساختار قوی، هزینه و تبلیغات دارد که باید به این موارد پرداخته شود.

طبیب زاده، با تاکید بر اینکه باور جدی نسبت به گردشگری استان وجود ندارد، بیان کرد: فعالیت های گردشگری بر اقشار متوسط و ضعیف جامعه تاثیرگذار هستند که از مسئولان درخواست داریم به مسائل پیچیده این حوزه در بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... بپردازند. رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه اصلی‌ترین فعالیت در گردشگری بازاریابی و معرفی جاذبه های این حوزه است، گفت: در تحقیقی با جامعه آماری 100 نفر در تهران مشخص شد که 75 نفر از آنها تاکنون به کرمان نیامدند و حتی قصد آمدن به کرمان را هم ندارند که این مسئله جای تفکر و انجام اقدام لازم را دارد.

بیکاری 5 هزار نفر در گردشگری کرمان

در ادامه این نشست مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در سه ماهه نخست سال جاری کرونا بیش از 346 میلیارد و 500 میلون تومان خسارت بر بخش های مختلف گردشگری استان وارد کرده که نتیجه آن بیکاری پنج هزار نفر بوده است. فریدون فعالی، افزود: کاهش اشتغال، تغییر شغل، تعدیل نیروهای آموزش دیده و متخصص، افزایش مهاجرت‌ها و خواب محصول، کاهش سرمایه در گردش در حوزه صنایع دستی، پرداخت نشدن تسهیلات بلندمدت و کم بهره، نامتقارن و نامتناسب پرداخت شدن بیمه بیکاری و کمبود اعتبارات دولتی ملی و استانی در حوزه گردشگری، از جمله مسائل این بخش به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.

وی بیان کرد: 546 واحد گردشگری با مجموع 4 هزار و 48 نفر نیروی کار فعال هستند و همچنین هزار و 660 میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری در دست اقدام در این حوزه وجود دارد. فعالی، ادامه داد: از مجموع 8 میلیون و 600 هزار نفر گردشگر خارجی کشور در سال 98 بیش از 29 هزار و 500 نفر سهم استان کرمان بوده که این آمار در سه ماه نخست سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا به 53 نفر رسیده است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، با تاکید بر اینکه فرصت از دست رفته در گردشگری دیگر به دست نمی آید، اظهار کرد: بسیاری از فعالان گردشگری متضرر شدند و زمین خوردند که باید توجه ویژه به آنها شود.

راه اندازی فراکسیون اقتصاد گردشگری در مجلس

در ادامه این نشست رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شوراس اسلامی گفت: باید شرایط پیش آمده به دلیل شیوع بیماری کرونا را پذیرفت و با همین شرایط برای نجات گردشگری و جبران خسارت های وارده برنامه ریزی و تلاش کرد. محمدرضا پورابراهیمی، با بیان اینکه باید در پرداخت مالیات، بیمه و هزینه های آب، برق و گاز با تسهیلات بیشتری به واحدهای گردشگری کمک کرد، تصریح کرد: به نظر می رسد وزارت گردشگری در این موارد برنامه جامعی ندارد که مجلس آمادگی خود را برای ارائه طرح پیشنهادی اعلام می کند. وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی دولت و مجلس، قصد داریم فراکسیون اقتصاد گردشگری را راه اندازی و مسائل این حوزه را پیگیری کنیم.

استاندار کرمان نیز در این نشست با تاکید بر حل مشکلات فعالان گردشگری با توجه به آسیب های وارد شده به واحدهای فعال این حوزه به علت شیوع ویروس کرونا گفت: باید شرایطی فراهم شود تا فعالان گردشگری بتوانند در سامانه کارا ثبت نام و از تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنند. محمدجواد فدائی، افزود: طرح جامع گردشگری استان نیز باید سریعتر تدوین و اجرایی شود.

گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان حوزه گردشگری به بیان مشکلات و پیشنهادهای خود پرداختند.

  • 014A5296
  • 014A5304
  • 014A5307
  • 014A5314

Simple Image Gallery Extended